Dny s matematikou a fyzikou ve vašem městě!

14. červen 2012

Dny s matematikou a fyzikou ve vašem městě! 15. květen 2012 - 18. srpen 2012 Vysoká škola báňská  - Technická universita Ostrava pořádá od května do srpna 2012 „Dny s matematikou a fyzikou“ ve více než 20 vybraných městech České republiky. Návštěvníci se budou moci přesvědčit, že matematika a fyzika nejsou nudné obory plné vzorečků a čísel.

V rámci jednoho dne se budou moci zájemci seznámit například s robotem 

Adveem, zjistit jak vypadají sluneční skvrny, potrápit mozek netradičními dřevěnými hlavolamy a odůvodnit si, proč si zkracujeme cestu  přes zatravněné rohy. 


Harmonogram výjezdů


Co všechno účastníky na Dni s matematikou a fyzikou čeká?

Matematika a fyzika s Adveem

Advee je robot, který umí nejen chodit, ale i komunikovat - umí klást otázky, opravovat odpovědi, vysvětlovat a vytisknout obrázek či dokument. Ukazuje animace vysvětlující fyzikální a matematické jevy. Má pro návštěvníky nachystaný i zajímavý kvíz.

Matematika a fyzika zábavně a v praxi

Kde všude můžeme využít Pythagorovu větu a jiné matematické zákonitosti? Kolem nás se dennodenně dějí podivuhodné věci, které mnohdy neumíme vysvětlit. Proč voda v nezavřeném hrnci vře pomaleji než v hrnci s pokličkou? Proč jsou v krásném parku s cestičkami do pravého úhlu vyšlapané pruhy „napříč“? Proč je duha kulatá? Na všechny tyto a mnohé další otázky lze odpovědět pomocí matematiky a fyziky. Účastníci akce zjistí jak!

Lámem hlavy s hlavolamy

Putovní výstava hlavolamů není jen obyčejná sada do sebe zapadajících kroužků, které je potřeba spojit a rozplést, a labyrintů, ve kterých se musí kuličkou vyhnout všem otvorům a přivést ji do cíle. Jedná se o velkoprostorové, dřevěné, ale i rozmanitě materiálově vyvedené útvary, barevné, estetické a designově čisté.

Stanoviště putovní výstavy obsahují hlavolamy doslova pro všechny věkové kategorie a jedno stanoviště je pohádkovým světem pro děti.

Kosmické souvislosti

Lektoři Hvězdárny a planetária J. Palisy v Ostravě přivezou do daného města svoji mobilní hvězdárnu.   Jejím prostřednictvím budou moci návštěvníci nahlédnout do vesmíru. Také jsou připraveny „astrohrádky“, poznávání souhvězdí apod.

Sluneční odysea

V rámci této akce připravili opět lektoři Hvězdárny a planetária J. Palisy v Ostravě svoji mobilní hvězdárnu, ve které čekají speciální dalekohledy, které slouží k pozorování Slunce.

Akce probíhají zpravidla od 8 do 16 hodin. Bližší informace o uvedených akcích naleznete na Facebooku Dny s matikou a fyzikou nebo je poskytne kontaktní osoba:

Mgr. Kateřina Jenešová

e-mail: katerina.jenesova@vsb_cz    
tel.: 597 329 151
 

Tyto akce jsou realizovány v rámci IPN Podpora technických a přírodovědných oborů.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31