Dejte mobil gorile!

11. únor 2012

Katerini.jpg 1. únor 2012 - 31. březen 2012 Máte doma starý, rozbitý, nemoderní nebo prostě jen nechtěný mobilní telefon? Zabírá vám místo v šuplících, ale je vám líto ho jen tak vyhodit? Zachraňte s ním gorilu! I nepotřebná a zdánlivě neužitečná stará technika může pomoct životnímu prostředí.

Dotčená příroda

Životní prostor goril východních, žijící na území rezervace Dja (Kamerun), je ohrožován nelegální těžbou koltanu, rudy, z níž se získávají kovy tantal a niob. Ty se používají mj. i k výrobě mobilních telefonů. Pomozte recyklovat vzácné kovy z těch vašich! Společnost REMA, která za projektem v ČR stojí, se zavázala nejen k recyklaci tantalu a niobu, ale také k vyplacení 10 Kč za každý odevzdaný telefon: peníze půjdou na podporu strážců rezervace Dja, kteří s často velice špatným vybavením (třeba i bez vysílaček a s rozlepenými botami) nasazují vlastní životy, aby před pytláky ochránili ty gorilí…

Gorilám pomáhají po celé republice

Projekt "Mobily pro gorily" ukazuje, že jsou i jiné způsoby rozvoje nových technologií, než drancování přírody.Sběr vysloužilých telefonů je od roku 2010 velmi aktivní i v České republice, kde se jej jako hlavní patron ujala pražská zoologická zahrada. Dnes můžete gorily podpořit ve všech čtrnácti zoologických zahradách naší republiky a u řady partnerů: pokud jste třeba z Plzně, můžete své nechtěné telefony přinést například do science centra Techmania, kde výměnou dostanete slevu na vstupném (více se dočtete ZDE).

Jarní soutěž se ZOO Praha

Pražská zoo si na jaro 2012 připravila k projektu doprovodnou soutěž, do které se může zapojit každá školní třída: pokud vyberete tolik starých mobilů, kolik je žáků ve vaší třídě, můžete se kolektivně zúčastnit speciální výpravy za gorilami z pražské zoo.

Více se o soutěži dočtete právě na stránkách pražské zoo: http://www.zoopraha.cz/cs/pro-skoly/sber-starych-mobilu.

  • Co? Projekt "Mobily pro gorily"
  • Kde? Ve všech zoologických zahradách (v Praze,  Brně, Děčíně, ve Dvoře Králové, v Hodoníně, Chomutově, Jihlavě, Liberci, Ohradě u Hluboké nad Vltavou, Olomouci, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem a ve Vyškově) a u řady partnerů, např. v plzeňské Techmanii.
  • Kdy? Až do odvolání! V rámci projektu probíhá soutěž pražské zoologické zahrady, a to od 1. února do 31. března 2012.

O celém projektu, který originálně propojuje techniku a ochranu přírody si můžete přečíst více ZDE


Vogeltanz.jpg

Profilové foto: Katerini Dalasová a některé ze stovek mobilů vybraných v plzeňské Techmanii. Autor: Tomáš Moravec. Zdroj: Techmania Science Center.

Foto: Gorila horská (Gorilla beringei beringei). Autor: Jaroslav Vogeltanc. Zdroj: Zoologická a botanická zahrada města Plzně.

Kalendář akcí

<< srpen 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31