Co žije v Labi?

22. červenec 2012

Žábronožka sněžná 31. červenec 2012 - 18. srpen 2012 České řeky jsou nepochybně místem, kde to žije. S tím co – nebo spíš koho - najdete v Labi, jedné z největších řek a vodních cest Evropy, vás chtějí seznámit populárně vzdělávací úterky pořádané Muzeem východních Čech v Hradci Králové. 

Dva příběhy jedné řeky

V Hradci Králové, historickém věnném městě českých královen, je od konce února k vidění zajímavá výstava nazvaná „Labe - jedna řeka, dva příběhy.“ Výstava končí v polovině srpna a organizátoři se rozhodli, že na poslední chvíli připraví úterky plné doprovodného programu: ještě ve dvou termínech se tak budete moci nejen seznámit se základními typy prostředí a s životem pod či nad hladinou řeky Labe, ale statickou výstavu přírodovědných sbírek, fotografií a diorám oživí i možnost vyzkoušet si na vlastní kůži „odlovit“ bezobratlé živočichy přímo z labských vod – jste zvědaví, kdo všechno se skrývá v (ne)klidných východočeských vodách? Zjistěte to!

Poznejte (pod)vodní živel!

O čem že to celé je? Hlavně o tom ukázat (nejen) mladým návštěvníkům život na nejvýznamnějším toku východočeského regionu. Když zanoříte své sítě do Labe, co vylovíte? Pravda, od doby, kdy řeka prošla v padesátých letech regulací a změnil se vodní režim jejího toku, jsou naše úlovky co do rozmanitosti poněkud chudší – lidský zásah se regionální vodní fauny dotkl spíše neblaze, celá řada vodních druhů zmizela, nebo o ní již alespoň nevíme. I tak ale v sobě řeka skrývá ještě hodně života – objevte ho i vy! Kromě proudu řeky budete pomyslně putovat i po proudu času a dozvíte se, jak to kolem Labe vypadalo v dobách, kdy se tam objevil první člověk…

Listonoh jarní

Foto: Listonoh jarní. Zdroj: www.muzeumhk.cz.

Prázdninové úterky s názvem „Co žije v Labi“ jsou nabízeny na objednávku jako doprovodný program k výše zmiňované výstavě. Pokud o ně máte zájem, neváhejte napsat na e-mail královéhradeckých muzejníků a přírodovědců: objednavky@muzeumhk_cz (případně volejte na telefonní číslo 495 412 391). Vaším průvodcem po (pod)vodním světě labské fauny bude Mgr. J. Hotový.

  • Co? Prázdninové úterky „Co žije v Labi“
  • Kde? V Muzeu východních Čech v Hradci Králové, Eliščino nábřeží 465, 500 01 Hradec Králové 1
  • Kdy? 31. července a 14. srpna 2012. Výstava sama je přístupná do 19. srpna

Pro bližší informace se můžete podívat na stránky www.muzeumhk.cz nebo se poptat na e-mailové adrese: info@muzeumhk_cz.

 Slepé rameno Labe

Foto: Slepé rameno Labe s lužním porostem a bahenní vegetací. Zdroj: www.muzeumhk.cz.

Profilové foto: Žábronožka sněžná. Zdroj: www.muzeumhk.cz.

Kalendář akcí

<< červenec 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31