Zažij chemii s Cyrilem a Kvasnicem

14. leden 2012

Kvasince.jpg Pokud vás ve škole učili, že k Cyrilovi patří Metoděj, neměli tak docela pravdu. K Cyrilovi totiž může patřit i Kvasnice: to jsou totiž jména dvou značně extravagantních chemiků (klidně jim můžeme říkat i „nerdi“), kteří se stali hvězdami populárně vzdělávacího portálu www.zazijchemii.cz .

Chemie tak trochu jinak...

Jeden sice vypadá jako nefalšovaně šílený vědec a druhý jako šprt z let šedesátých, jedno se jim ale upřít nedá: o chemii ví snad úplně všechno a umí ji i náležitě podat. Ať už přijde řeč na kapalný dusík, vlastnosti ropy, filmové triky nebo třeba na luminol, nebude zcela od věci nechat si to vysvětlit právě od nich.

Pokud tedy chcete vědět, jak se dá jablkem zatlouct hřebík, co se s vámi stane, když začnete nasávat hélium, nebo jak vyrobit tu správnou „hollywoodskou“ sopku, projděte si www.zazijchemii.cz. A až vám nebudou stačit krátká a výbušnou chemií nabitá videa, můžete přispívat na blog a napsat sem chemickým showmanům náměty na další díly. Jestli na to máte vybavení, tak sekce „Laboratoř“ vám vysvětlí, jak se dá vyrobit třeba kyslík z droždí a peroxidu vodíku, nebo se tu přesvědčíte, že i studená voda může vřít…A co takhle se podívat na online simulaci miniaturní bouře s hromy a blesky?

Hodně rychlý Mendělejev

Troufnete si otestovat své znalosti z chemie? Jestli ano, tak zkuste kvíz k Mendělejevově tabulce. Nekonečně mnoho otázek a nekonečně málo času: jakou známku si od Cyrila s Kvasnicem vysloužíte?

Celý portál je navíc koncipovaný tak, aby zaujal nejen školáky a studenty, ale aby zkusil být inspirací pro učitele. Nicméně hlavním cílem projektu, za nímž stojí společnost Unipetrol, je ukázat, že chemie rozhodně není nudná – to už ale přece dávno víme, ne? ;-)

Cyril_a_Kvasnice.jpg

Foto: www.zazijchemii.cz

Zazij chemii logo