Za Prahou bude stát špičkové biotechnologické pracoviště

5. listopad 2011

Uplatní se v něm schopní vědci, ale také studenti.

Dotaci ve výši 2,3 miliardy korun z evropských fondů schválila Evropská komise na výstavbu nového biomedicínského a biotechnologického centra BIOCEV.

Pracoviště do roku 2015 vyroste v obci Vestec u Prahy, a to ve spolupráci Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Jeho součástí bude také špičkové centrum pro vzdělávání mladých vědců a také firemních odborníků.

 Zázemí pro výzkum i vzdělávání

 "V centru BIOCEV budou pracovat vědecké osobnosti," zdůrazňuje Václav Pačes, vědecký koordinátor projektu a bývalý předseda Akademie věd ČR. V plném provozu zde bude zaměstnáno až 600 osob a uplatnění zde najdou i více než dvě stovky postgraduálních a magisterských studentů.

"Biotechnologický průmysl samozřejmě nemůže fungovat bez odpovídajícího zázemí - špičkových vědců, technologií nebo souvisejícího vzdělávání a BIOCEV takové zázemí poskytne," uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš při příležitosti vydaného rozhodnutí Evropské komise.

 Výzkum nemocí, vývoj léků i "zelená" energetika

 Vědci budou v centru BIOCEV pracovat na určení funkcí genů zodpovědných za různé nemoci srdce, jater či za nedoslýchavost. Zkoumat budou rovněž virové infekce a jejich souvislost s nádorovými onemocněními, a budou se podílet na vývoji nových biomateriálů pro náhrady cév a srdečních chlopní nebo pro obnovení poškozené míchy.

Podle předpokladů by se zdejší výsledky měly uplatnit také v "zelené" energetice, zejména při zpracování odpadů.

"Řada komerčních společností do dnešního dne vyjádřila zájem o budoucí spolupráci s centrem BIOCEV," uvádí manažer projektu Jan Rajnoch. Patří mezi ně například mezinárodní farmaceutická skupina Zentiva, či několik biotechnologických firem se zázemím v bezprostřední blízkosti budoucího centra BIOCEV.

 Více informací