Vysokoškoláci už brzy po nástupu do práce mají větší plat než maturanti

19. červenec 2011

Zatímco vysokoškolák pět let studuje svou školu, středoškolák, který už nastoupil do zaměstnání, vydělá během téže doby asi milion korun.

Avšak absolventi vysokých škol mají brzy po nástupu v průměru vyšší plat než stejně staří středoškoláci. Pětiletou "ztrátu" pak doženou během necelých jedenácti let a dále už jen stoupá rozdíl mezi jejich vyššími příjmy a platem středoškoláků.

Vyplývá to ze zprávy společnosti Profesia, která analyzovala mzdové údaje 250 000 lidí. O její analýze informoval server ihned.cz.
Jak výzkum ukázal, pětadvacetiletí vysokoškoláci v Česku vydělají v průměru jen o zhruba tisíc korun více než středoškoláci, třicetiletí už vydělávají více o více než 9 000 korun měsíčně, a o pět let později už vysokoškolsky vzdělaní pracovníci vydělají o více než 15 500 korun měsíčně víc než středoškoláci.

V celkovém průměru (bez ohledu na věk) si pak vysokoškoláci vydělají téměř 29 900 korun za měsíc, středoškoláci s maturitou mají v měsíční výplatě v průměru 20 900 korun a středoškoláci bez maturity mají v průměru plat 17 500 korun.
Kvalifikovaní vysokoškolsky vzdělaní pracovníci například v technických oborech mají průměrné platy ještě o něco vyšší. Podle údajů společnosti Profesia si procesní inženýr v průměru vydělá 30 150 korun měsíčně, projektový manažer 37 740 a technický manažer 41 400 korun měsíčně.

Více informací