Vyhlídněte si rašeliniště

31. červenec 2012

Na Čihadle Blata, slatě, rašeliniště: to jsou jen různá jména pro bažinný ekosystém, ve kterém to skutečně žije. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči! Ochránci z Jizerských hor po roce opět zpřístupnili oblíbené rašeliniště Na Čihadle, které leží přímo v srdci „Jizerek“.

Na blatech není jen bláto

Pokud si říkáte, že na rašelině toho asi k vidění moc nebude, mýlíte se – nejde totiž jen tak o nějakou „bažinku“, rašeliniště Na Čihadle je největší přirozenou vodní plochou v Jizerských horách a spolu s okolním ekosystémem, do nějž patří třeba i rašelinný les, bylo vyhlášeno Státní přírodní rezervací. Píše se o něm jako o nejpůvabnějším vrchovišti v Jizerských horách, k čemuž napomáhá působivá fauna a flóra – třeba smrkový les a na skoro na každém kroku kleč.

Ochránci přírody zde nedávno otevřeli novou čtyřmetrovou rozhledu – na okolní krajinu se tedy můžete podívat s mírným nadhledem. A že se z rozhledny nemusíte dívat jen dolů, je jasné: místo bylo konec konců pojmenováno podle čihařů, ptáčníků, kteří zde lovili ptáky pro kuchyň frýdlantského panství. Takže můžete svůj zrak od rašeliniště klidně zvednout i k nebi a zkusit uhodnout, co všechno kolem vás létá… Pečení holubi to ale nebudou.

Poznejte legendu!

Mimochodem: v minulosti se vyprávěly legendy o bezednosti jizerských rašelinišť: kdysi prý tam jistému dřevaři spadla sekyra, kterou po čase vylovili rybáři z rybníka kdesi v dalekém Slezsku? Naivní pověst? Samozřejmě, vždyť ve skutečnosti má zdejší rašeliniště sotva čtyři metry hloubky. I tak má ale zdejší příroda v sobě něco tajemného, co rozhodně stojí za to poznat!

  • Co? Vyhlídka a turistická poznávací trasa u rašeliniště Na Čihadle
  • Kde? V sedle mezi Snědavskou horou a Černou horou, GPS: 50°49'55.23"N; 15°13'54.49"E.
  • Kdy? Přístupné opět od konce července 2012 :-)

Pro bližší informace se podívejte přímo na stránky lokality: http://na-cihadle.ceskehory.cz.

 Na Čihadle

Foto: Rašeliniště Na Čihadle. Zdroj: www.paladix.cz/gallery.php?ido=12107.

Profilové foto: Rašeliniště Na Čihadle. Autor: exor. Zdroj: www.krasnecesko.cz.