V Plzni vám řeknou, kde to žije

18. květen 2012

zvire6_chameleon.jpg Už jste se někdy zamysleli třeba nad tím, kde žije takový nosál? Odkud pochází tapíři nebo která země je původním domovem pandy červené? Pokud máte rádi geografii a nejsou vám cizí ani „zvířátka“, pak by se vám mohl líbit cyklus populárních zoogeografických přednášek, které v květnu a červnu spouští Zoologická a botanická zahrada města Plzně spolu se science centrem Techmania. 

Z Plzně třeba až do Afriky…

Pět třičtvrtěhodinových přednášek pro středoškoláky vám chce představit nejen svět fauny, která nepřestává fascinovat svou různorodostí, ale také místa, odkud pochází. Díky zoogeografickému přístupu, tedy nauce o rozšíření živočichů, se dozvíte třeba to, že v Africe toho žije mnohem více než jen sloni a gazely – a můžete se vsadit, že umístit třeba i notoricky známé zvíře na ten „správný“ kontinent není tak lehké, jak by se vám mohlo na první pohled zdát…

Svým výkladem a bohatou fotoprojekcí vás do světa fauny a geografie vtáhne Martin Vobruba. Autor několika populárně-vzdělávacích knížek a dlouholetý tiskový mluvčí plzeňské zoo s vámi nejdříve zevrubně rozebere konkrétní biogeografickou oblast: seznámíte se s jejími biotopy i s vazbami na ostatní oblasti. Když už budete s prostředím a s tamní ekologií „kamarádi“, dojde na zvířenu: poznáte typické zástupce řádu ptáků, plazů nebo savců, kteří žijí v Asii, Africe, Evropě nebo v obou Amerikách.

Zoogeografie s přehledem

Nudit se při tom rozhodně nebudete: vždyť sám lektor má se zoogeografií bohaté zkušenosti a nádavkem vám chce poutavě vyprávět třeba i o tom, jak se jednotlivé zvířecí druhy chovají v zoologických zahradách…

Přednášky bohužel nejsou zdarma: za každou z nich zaplatíte 75 Kč. Výhodou ale je, že si následně můžete projít a doslova vyzkoušet celé science center Techmania, kde se přednášky konají každou středu od 23. května do 20. června.

  • Co? Populárně laděné zoogeografické přednášky
  • Kdy? každou středu od 23. května do 26. června
  • Kde? V plzeňské Techmanii: vstup V. branou areálu ŠKODA z ulice Borská

Chcete vědět více? Nic snazšího! Podívejte se na web science centra, obraťte se přímo na Techmanii: vedouci.smeny@techmania_cz, 737 247 581 nebo na plzeňskou zoo: vobruba@plzen_eu.

Hrošíci liberijští v plzenské zoo

 Foto: hrošíci liberijští. Zdroj: www.zooplzen.cz.

Profilové foto: chameleon Parsonův. Zdroj: www.zooplzen.cz.