Univerzita Pardubice získala ocenění v soutěži SCIAP za pořad Živá laboratoř

11. prosinec 2013

Univerzita Pardubice získala ocenění v soutěži SCIAP za pořad Živá laboratoř Univerzita Pardubice se zařadila mezi nejlepší popularizátory vědy u nás. Díky rozhlasovému pořadu Živá laboratoř, který realizuje ve spolupráci s Českým rozhlasem, obsadila 2. místo v kategorii Audio/Video v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2013.

O umístění Univerzity Pardubice v soutěži SCIAP (SCIence APproach) rozhodla odborná komise, která hodnotila celkem 36 projektů rozdělených do pěti kategorií. Vítězové 3. ročníku soutěže byli vyhlášeni na slavnostním předávání cen v úterý 3. prosince 2013 ve Vile Lanna v Praze.

„Je to báječná zpráva. Ocenění je pro nás signálem, že naše práce má smysl a že věda lidi opravdu zajímá. Současně je to pro nás motivace k další práci v putování za zajímavostmi z vědeckého světa Univerzity Pardubice a v hledání zajímavých vědeckých osobností,“ dodává k získanému ocenění redaktorka Jana Davidová, jedna z hlavních aktérek pořadu Živá laboratoř.

6._3_12_2013_Sciap2013_fotoskys40_1_.jpg

Právě redaktorka Jana Davidová představuje v pořadu ŽIVÁ LABORATOŘ zajímavé vědce Univerzity Pardubice. Odhaluje jejich práci, vědecká tajemství a informuje širokou veřejnost o jejich úspěších na poli vědeckém. Každou neděli po 17. hodině na Českém rozhlasu se tak otevírají dveře jedné z laboratoří pardubických vědců. Živá laboratoř – to je pořad o vědě, která nám usnadní žít.

„Věnovat se popularizaci vědy a výzkumu je pro univerzitu kromě dalších úkolem číslo jedna. Stále se proto snažíme hledat nové cesty, jak oslovit veřejnost a především mladou generaci a jak přitáhnout její pozornost k vědě, technice a nejrůznějším vědeckým disciplínám. Díky získanému ocenění víme, že naše snaha má smysl a rozhodně v ní budeme pokračovat,“ doplňuje k pořadu Valerie Wágnerová, kancléřka Univerzity Pardubice.

Univerzita Pardubice se této soutěže účastnila letos poprvé a hned se zařadila mezi nejúspěšnější instituce popularizující vědu. Kromě pořadu Živá laboratoř přihlásila také do kategorie „Ostatní“ zážitkovou akci Noc mladých výzkumníků a populárně-naučnou školní roadshow Věda a technika na dvorech škol.

Soutěž SCIAP vyhlašuje tradičně Středisko společných činností Akademie věd ČR. 3. ročník vybíral mezi projekty realizovanými v období od 1. 11. 2012 do 30. 10. 2013. Předmětem soutěžní přehlídky je vyhodnocení a veřejné představení nejúspěšnějších popularizačních aktivit vědy realizovaných na území ČR nebo v českém jazyce.

Rozhlasový pořad Živá laboratoř vzniká v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

http://www.rozhlas.cz/pardubice/laborator

http://projekty.upce.cz/bravo/ziva-laborator.html

http://sciap.cz/aktualne/news/131204_Treti_rocnik_vitezove.html

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788