Techmania 2014: místo pro vědu a techniku

29. leden 2012

Techmania_2014_profil.jpg Science centra jsou v západní Evropě i ve zbytku světa běžnou záležitostí. V Česku ale přicházejí „do módy“ až v posledních letech – a to větší ze dvou českých, plzeňská Techmania, právě prožívá svůj boom. Sledovat ho můžete opravdu zblízka!

Věda hrou

Plzeňské Techmania Science Center otevřelo po letech příprav své brány návštěvníkům na podzim roku 2008 a v lehce provizorních podmínkách jen částečně opravené tovární haly povzbudilo zájem o vědu a techniku již téměř čtvrt milionu lidí. Studenti, pedagogové, rodiny s dětmi, široká veřejnost: na ty všechny zde čekají permanentní i putovní výstavy, přednášky, semináře či vědecko-technické show, které populárním způsobem představují nejrůznější aspekty technických a přírodovědných oborů.

Stamiliony pro vědu

Aktuálně tak plzeňské science center vstupuje do druhé fáze svého rozvoje: podařilo se mu totiž získat finance v objemu 577 milionů korun, díky nimž v Plzni za méně než dva roky vznikne zcela unikátní zóna neformálního vzdělávání, a to na ploše téměř 30 000 m2, což zhruba odpovídá velikosti pěti fotbalových hřišť.

Celou slávu odstartovalo symbolické poklepání pamětní desky v polovině ledna, kterého se kromě desítek zástupců politických a diplomatických kruhů či úředníků ministerstva školství zúčastnili především ti, kteří jsou pro budoucnost science centra klíčoví: pedagogové a ředitelé škol z velké části České republiky. Právě oni mají totiž úžasnou možnost doplnit v Techmanii svou teoretickou výuku praktickými příklady a dát tak vzdělávání svých studentů nový rozměr…

Techmania v roce 2014

Foto: Vizualizace Techmania Science Center v roce 2014. Zdroj: Techmania. Autor: Ateliér Soukup.

Planetárium místo knedlíků

Na co se v blízké budoucnosti mohou návštěvníci Techmanie těšit? Už na podzim 2013 zde bude stát unikátní planetárium: s technologií, kterou má zatím sotva deset zařízení na světě. Na kulové ploše se budete moci kochat trojrozměrnými snímky nejen z oblasti vesmíru, ale také třeba podmořského světa, lidského těla, historických snímků…a možná se tu objeví i nějaký ten dinosaurus :-)

Planetárium navíc otevře v památkově chráněné budově z roku 1917, která sloužila generacím „škodováckých“ dělníků jako jídelna. Budova, jejíž dřevěné vazníky jsou lepené směsí tvarohu a vápna, poskytne vědě geniálního génia loci…

3D planetarium Techmania

Foto: Současná a budoucí podoba 3D planetária v Plzni. Zdroj: Techmania. Autor vizualizace: Ateliér Soukup.

Vodní svět i obnovitelné zdroje energie

Do poloviny roku 2014 se ale v Techmanii kromě planetária představí i celá řada nových interaktivních expozic zaměřených třeba na vlastnosti vodního živlu, možnosti televizní a filmové techniky, obnovitelné zdroje energie či lidské tělo. Jak interaktivních? Všeho se budete moci dotknout, vyzkoušet si desítky exponátů, vše sami zkoumat a objevovat…učení se má stát hrou a hra učením, to je ostatně klasický princip science center, který u nás kromě Techmanie razí i liberecký iQpark. Kromě toho zde na školní třídy čekají perfektně vybavené laboratoře, které budou moci používat ke své výuce, nebo třeba konferenční sál...

 Projekt rekonstrukce a dostavba stávajícího science centra a výstavby 3D planetária probíhá od ledna 2012 do 30. června 2014. Finance na něj poskytl Evropský fond regionálního rozvoje a státní rozpočet ČR v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Zajímavější informací ale jistě je to, že během roku 2012 se stavební práce návštěvnického provozu  Techmanie nedotknou, takže tam klidně vyrazte :-)

Pokud máte zájem o bližší informace, přečtěte si oficiální tiskovou zprávu TZ_Techmania získala pro neformální vzdělávání v ČR stamiliony, projděte si webové stránky Techmanie, anebo se staňte jejím fanouškem na Facebooku.

 v__deck___show_v_TSC.jpg

Foto: Populárně vzdělávací show v Techmanii, experiment "Gorily v mlze". Zdroj: Techmania.