Tak trochu jiné umění

28. listopad 2011

Tak trochu jiné umění Víte, kdo je největším umělcem všech dob? Pokud vás napadne někdo z velkých mistrů jako například Michelangelo, Leonardo da Vinci nebo třeba Pablo Picasso, zamyslete se ještě jednou. Kdo je nejoriginálnější, nejvšestrannější, nejgeniálnější tvůrce krásy? Je to samozřejmě příroda.

Vzpomeňte si na podzimní procházku v lese či parku, mračna před bouří, východ slunce… A co teprve fascinující mikrosvět skrývající se pod sklíčkem mikroskopu?! Příroda je beze sporu největší zásobárnou uměleckých děl na světě.

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze pořádá již třetím rokem soutěž Věda je krásná. Široké veřejnosti tak představí ty nejkrásnější přírodní umělecká díla, se kterými se vědci setkali při svých seriózních bádáních. V minulých letech mohla veřejnost žasnout nad vědeckými fotografiemi Nahožábřích plžů, mikrofotografiemi řezu stéblem nebo vědeckými ilustracemi motýlů či Kočky divoké.

Soutěž probíhá ve dvou úrovních – odborné, kde vítěze 4. různých kategorií vybere porota složená z českých odborníků na vědeckou fotografii a divácké, která vítěze určí na základě nejvyššího množství bodů od veřejnosti. I letos je při hodnocení hlavním kritériem zejména estetický dojem, výhodou pro hodnocené pak dodržení jejich anonymity až do vyhlášení výsledků.

Do soutěže mohou zájemci zaslat fotografie či jiná díla s přírodovědeckou tematikou spadající do některé ze čtyř kategorií:

  • Vědecká mikrofotografie,
  • Vědecká fotografie,
  • Vědecká ilustrace,
  • Virtuální příroda.

Nejzdařilejší díla v jednotlivých kategoriích vybere šestičlenná odborná porota, do které patří například František Weyda, ikona české mikrofotografie a zakladatel Laboratoře digitálního zobrazování při Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích, Jan Valenta z Matematicko-fyzikální fakulty, průkopník interefenční makrofotografie a autor Nanartu či textař, skladatel a zpěvák Dan Bárta. Současně probíhá divácké hlasování na webových stránkách soutěže www.vedajekrasna.cz.

V letošním ročníku mohou nově soutěžit také studenti a zaměstnanci Přírodovědecké fakulty UK a proto lze očekávat velkou různorodost a originalitu děl. Podrobnosti o soutěži, včetně galerie, jsou zveřejněny na www.vedajekrasna.cz.