Studentská formule uspěla v evropské konkurenci

26. říjen 2011

Studenti ČVUT sestrojili závodní auta na benzin i na elektřinu.

Druhé místo mezi světovou konkurencí si letos odnesl tým složený z posluchačů několika fakult pražského ČVUT ze závodu na španělském okruhu v Catalunyi. Nyní svá dvě současná závodní vozidla představili veřejnosti.Formule_CVUT.jpg

Jeden jejich vůz je už třetí generací závodního stroje poháněného spalovacím motorem, v tomto případě motocyklovým motorem Yamaha R6 o výkonu 64 kW. Projekt vývoje studentské formule byl zahájen v roce 2007 a mladí konstruktéři stroj stále vylepšují – jeho současná podoba například váží 223 kilogramy bez řidiče a je díky moderním materiálům o 52,5 kilogramu lehčí oproti verzi předchozí a o 120 kilogramů lehčí ve srovnání s úplně prvním jejich závodním autem. Dokáže jet rychlostí až 164 km/h a fascinující je na něm, zrychlení – z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy.

Pozoruhodný je pak druhý stroj. Studenti jej odvodili od svých předchozích konstrukcí, ale pohánějí jej elektromotorem o špičkovém výkonu 66 kW.

Vývoj financuje ČVUT společně s mnoha dalšími partnery včetně společnosti Škoda Auto. Náklady letos dosáhly 3,5 milionu korun za stroj se spalovacím motorem a jeden milion za elektromobil.

Členové týmu pak dostali za své výsledky od školy mimořádné stipendium.

Vývoj sportovních automobilů je jen jednou z mnoha příležitostí, jimiž si studenti technických oborů mohou zpestřit studium. ČVUT je známá například také tím, že zde posluchači vyvíjejí roboty.

 Více informací