Středoškolská Formule 1 má vítěze

13. červen 2012

Jan Charouz Formule 1 Česká republika zná letošního vítěze projektu Formule 1 na školách. Přečtěte si, kdo vyhrál a jak těžce či lehce se soutěžilo, jaké nástrahy na týmy středoškoláků čekaly a inspirujte se pro příští ročníky originální technické soutěže, která ale zdaleka není jen o technice ;-) 

Od koleček až po marketing…

O tom, že se v Plzni uskuteční velké celostátní finále středoškolské verze Formule 1, už jsme psali ZDE. Jak to ale celé dopadlo? Z devíti ohlášených týmů jich nakonec do sobotní Techmanie dorazilo osm – ten zahraniční, totiž maďarští středoškoláci, se bohužel na posledních chvíli zúčastnit nemohli. Akce tak sice ztratila „mezinárodní“ rozměr, ale i tak se jasně ukázalo, kdo má lepší a nejlepší model Formule 1 ;-)

V čem celá soutěž spočívala? Týmy středoškoláků měly za úkol nejen navrhnout a zkonstruovat ideální a funkční model Formule 1, ale postarat se i o vše ostatní, co k profesionálním závodům patří: sehnat si sponzory, navrhnout image týmu, propagovat svou značku a vytvořit fungující marketing. Že to nebylo nic jednoduchého je zřejmé na první pohled: navrhnout aerodynamickou formuli je jedna věc. Vyrobit ji druhá. Sehnat sponzory, kteří to zaplatí, třetí. A jak se dostat do novin, televize, jak navrhnout stájové barvy či oblečení? To vše musela zvládnout parta max. 5 středoškoláků ve věku 15 – 19 let.

 Kolínský tým F1 Blood Elites

Foto: kolínští Blood Elites. Autor: BPA/Milan Bydžovský.

Formule nejsou jen pro kluky

Mimochodem, pokud byste čekali, že s formulkami si budou „hrát“ jen kluci, hodně byste se mýlili! Tým z Hradce Králové např. vsadil na velmi schopnou konstruktérku Ivču, kluci z kolínské SPŠ Strojní zase přibrali nadějnou studentku Evu z Kutné Hory, která jim vypomohla s obchodní strategií – a vyplatilo se, závodníci z Kolína získali i cenu za nejlepší marketing letošního ročníku :-)

Během představení před porotou nastalo i malé drama: Joker Team z Uherského Hradiště byl téměř diskvalifikován, protože se zjistilo, že karoserie jejich formulky se na jednom místě odchyluje o 0,2 mm od povolené normy! „Jokeři“ se nakonec zúčastnili cvičných jízd i finálního závodu, vítězství jim však i díky této konstrukční chybě uniklo…

Porota byla opravdu přísná: každý z osmi týmů měl na obhájení svých projektů pouhých osm minut. Poté porotci – mezi nimiž byli např. zástupci firmy 3E Engineering Praha, Akademie věd ČR či odborníci na marketing – prozkoumali jednotlivé stánky (resp. „depa“) a kladli celou řadu nejen technických dotazů…

Dvacet metrů za sekundu

Hlavní závod odstartoval krátce po půl páté odpoledne. Dvacetimetrová dráha pro modely formulí byla obležena diváky, kteří toho ale moc neviděli. Jak to? Čas nejrychlejšího autíčka činil pouhých 1,15 sekund! To přivodilo vrásky na čele zejména přítomným zástupcům tisku – než zmáčkli spouště svých fotoaparátů, autíčka již parkovala na konci dráhy…

Kdo vyhrál? Vlastně všech osm týmů, které se do finále probojovali. Pokud jde ale o hlavního vítěze, který bude reprezentovat Českou republiku na světovém finále v Abú Dhábí, tak tím se stal kolínský tým „Blood Elites“ z již zmiňované SPŠ Strojní. Ta se účastnila všech čtyř dosavadních ročníků projektu Formule 1 na školách – letos to konečně vyšlo! Kompletní výsledky si můžete projít zde.

Zkuste si to sami!

Vítězům blahopřejeme a držíme palce, aby na říjnovém světovém poháru obstáli v konkurenci dalších 30 týmů z 30 zemí! Středoškolská Formule 1 ale zdaleka nekončí: do příštího ročníku, který odstartuje již brzy, se můžete přihlásit i vy: sledujte web www.f1veskolach.cz – možná právě váš tým může stát na přes rok na stupních vítězů! :-)

 Vítězný tým Blood Elites

Foto: vítězný tým kolínských Blood Elites. Autor: BPA/Milan Bydžovský.

Profilové foto: finálových závodů Formule 1 na školách se v plzeňské Techmanii zúčastnil i Jan Charouz, historický druhý Čech, který jel Velkou cenu vozů Formule 1. Autor: BPA/Milan Bydžovský.