Středoškoláci soutěžili s elektromobily

20. duben 2012

Školáci soutěžili s elektromobily O tom, že příprava na maturitní zkoušky může být nejen zábavná, ale hlavně dost originální, zajímavá a taky hodně atraktivní, se přesvědčili středoškoláci, kteří si vyzkoušeli, jaké to je postavit svůj vlastní elektromobil. Nyní jsou známé výsledky: podívejte se na nejúspěšnější středoškolský elektromobil a uvažujte o tom, že se do soutěže letos zapojíte třeba právě vy! :-)

Strojaři přišli s elektrickými vozítky

Od minulého roku měli totiž právě středoškoláci možnost zúčastnit se prvního ročníku soutěže vyhlašované Fakultou strojní Západočeské univerzity v Plzni. Dlouhodobá soutěž nazvaná „Postav vozítko na elektrický pohon“ se prostřednictvím tří soutěžních kategorií snažila podpořit zájem mladých lidí o techniku a o její hlubší studium. A byla úspěšná, zapojila celá řada škol; zdaleka ne jen ze západních Čech!

Jak už název napovídá, cílem celé soutěže bylo postavit vozítko, které se pohybuje výlučně díky elektrickému pohonu. V kategorii „Design“ se nejvíce prosadil projekt elektromobilu pro městský a příměstský provoz nazvaný CityHawk, který navrhli studenti klatovského Gymnázia Jaroslava Vrchlického. Ve druhé kategorii, kde šlo nejen o vzhled, ale již o vytvoření modelu elektromobilu, zvítězil projekt s názvem Easypark, kterému věnovali mnoho svého času českobudějovičtí gymnazisté z Gymnázia Jírovcova 8.

 DSC04394.JPG

Nejlepší elektromobil je modrý a „wranglerovský“

Aktuální novinkou ale je vyhlášení třetí – a vlastně nejvýraznější – kategorie, které proběhlo 18. dubna v plzeňské Techmanii. Právě tady se totiž představilo pět týmů, které soupeřily o hlavní cenu v kategorii „Realizace“. Po science centru i kolem něj se tak proháněla pětice hodně originálních elektrických vozítek: některá připomínala tříkolky, jiné závodní formule, další pak třeba legendární Jeep Wrangler.

Právě elektromobil inspirovaný terénním vozidlem nakonec vyhrál: sedmička žáků Střední průmyslové školy dopravní v Plzni se prosadila s modrým „autíčkem“ WM – UX 5, které v rámci svých maturitních prací navrhovala a konstruovala nesčetné hodiny ve svém volném čase. Na jedno nabití ujede až 50 km!

DSC04381.JPG

Jeden ročník nestačí!

Vybrat vítěze bylo ale složité: vždyť nejen, že všechny elektromobily skvěle vypadaly, ale také bezvadně fungovaly! Pokud chcete vidět, jak také může vypadat příprava na maturitu, vypravte se do Techmanie v Plzni: pětice originálních elektromobilů tu bude k vidění do 29. dubna. Mnohem důležitější ale je, že Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni získala na soutěž další finance, a tak bude tento projekt pokračovat i nadále: O tom, že se do soutěže „Postav vozítko na elektrický pohon II.“ bude moci zapojit každý středoškolský nadšenec do techniky, není pochyb. Fakulta termíny přihlášek vypíše v následujících měsících a my vás o bližších možnostech účasti v soutěži budeme samozřejmě rádi informovat i na stránkách www.generacey.cz :-)

Více informací o soutěži „Postav vozítko na elektrický pohon“ se můžete dočíst zde, případně si poslechněte  reportáž Českého rozhlasu  Plzeň.

 DSC04399.JPG