Staňte se třeba datlem!

4. červen 2012

Stožec Jaké je to být datlem? Jak se žije ptactvu na Šumavě a jak se lesu žije s lidmi? To a ještě mnohem víc máte nově možnost zjistit na české i německé straně Šumavy, a to díky nadšeným přírodovědcům, ochráncům přírody, mezinárodní spolupráci a jednomu evropskému projektu, který právě toto léto představí výsledky své práce. 

Areál lesních her

Na pomezí Šumavy a Bavorského lesa se nově otevřela vzdělávací, zábavná stezka, která je určená pro všechny středoškoláky, ale i pro každého dalšího zájemce, který se chce dozvědět, jak to v lese opravdu chodí. Asi kilometr od informačního střediska v obci Stožec začíná to, čemu jeho autoři přezdívají Areál lesních her. Jde ve své podstatě o 1 600 metrů dlouhou zážitkovou stezku, která vás provede pevnými i nezpevněným terénem a dá vám pevnou půdu pod nohama díky informacím, které se zde dozvíte.

Hlavní témata jsou tři: život v lese, jeho obnova a tlející dřevo. Pokud se do Stožce vypravíte, bude vaším původcem puštík bělavý – tedy alespoň jeho symbol. Skutečný puštík se sice na Šumavě tu a tam vyskytuje, ale přes den ho pravděpodobně nespatříte, jedná se totiž o nočního ptáka. I ve své nakreslené podobě vám ale zprostředkuje celou řadu her, díky nimž se seznámíte třeba se základy botaniky nebo zoologie. Podívejte se třeba na to, jak to žije pod kůrou stromů!

SEV Stožec

Stezky přírodou a časem…

Kromě areálu lesních her ve Stožci spolu čeští a němečtí správci národních parků vybudovali také celou řadu stezek, které by byla škoda nevyužít, když už v tomhle krásném koutu Šumavy budete: v česko-německém pohraničí můžete bez obav překročit státní hranice třeba na stezce chřástala polního, která vám představí nejen to, kde a jak žije tento krátkokřídlý pták, ale i to, jaké jsou a byly osudy lidí obývajících tuto krajinu…Poznat můžete šumavskou ovci, kunu lesní, pestrobarevný koberec šumavských rostlin nebo třeba brouka svižníka a jeho svět…

A na ty náročnější čeká Bučinatour, dvaatřicetikilometrová cyklostezka po zemi kdysi zapovězené: poznejte krajinu, kterou po desetiletí strážili vojáci a objevte zbytky Železné obory! Můžete si přitom třeba zahrát na datla a díky lesním hrám ve Stožci zjistit, jestli ho kvůli věčnému klování nebolí hlava… :-)

  • Co? Zcela nový Areál lesních her Stožec
  • Kde? Kousek od Informačního střediska a Střediska environmentální výchovy. Stožec 68, PSČ 384 44.

Více se o celém projektu dozvíte zde. Pro více informací se můžete obrátit přímo na správce parku: isstozec@npsumava_cz, nebo se podívat na stránky www.npsumava.cz.   

SEV Stožec

Všechny fotografie: Středisko environmentální výchovy Stožec. Zdroj: www.npsumava.cz.