Přírodovědci našli miniaturní chameleony

18. únor 2012

tinychameleon_main Zapálení přírodovědci posadili chameleona na hlavičku sirky. Proč? Prostě proto, aby ukázali, že to jde – nově objevený madagaskarský chameleon (Brookesia micra ) je totiž jedním z nejmenších obratlovců, o kterém současná věda ví!

Jahodoví chameleoni

Když se tým nadšených přírodovědců vydá na Madagaskar, čtvrtý největší ostrov na světě a domov celé řady unikátních živočišných druhů, dají se očekávat velké objevy. Ovšem to, co na severní části tropického ostrova našla německo-americká expedice vedená Frankem Glawem z Mnichova, předčilo očekávání všech: výsledkem jejich bádání bylo objevení čtyř dosud neznámých druhů chameleonů.

A že to bylo jako najít jehlu v kupce sena dokazují čísla: nejmenší ze čtyř objevených druhů, chameleon Brookesia micra, měří pouhých 16 milimetrů (měřeno i s ocáskem maximálně tři centimetry)! Jak ale najít tak malá zvířátka v zemi, kde rostou třeba baobaby, jedny z největších stromů na světě?

Ukázalo se, že vypátrat a chytit miniaturní „ještěrky“ se dá, když spí – tedy v noci. Jak poznamenal Frank Glawy: „Bylo to jako utrhnout jahodu, protože tihle chameleoni se v noci ani nepohnou.“ Zase tak jednoduchá ale práce přírodovědce-objevitele ovšem není: „sbírání jahod“ předcházely dlouhé noční průzkumy, kdy se vědci ze svitu baterek upevněných na helmách doslova plazili hustou tropickou vegetací, aby objevili chameleony spící na nejnižších větvích madagaskarských stromů.

Chameleoni___Kopie__2_.jpg

 Foto: Chameleon Brookesia micra. Zdroj: PLoS One.

Na vědu se nespěchá

Ve vědeckém světě to ovšem nefunguje tak, že prostě objevíte nový živočišný nebo rostlinný druh a zavoláte „mám ho!“ Chameleoni, o kterých je tady řeč, byli nalezeni během přírodovědných výprav již v rozmezí let 2003 – 2007. Od té doby bylo nutné důkladně prozkoumat, co jsou ta miniaturní zvířátka vůbec zač: vždyť jsou tak malá, že ani není na první pohled vidět, zda se od svých větších „bratrů“ odlišují ještě něčím jiným, než velikostí! Teprve teď jsou si vědci na základě genetických testů definitivně jistí, že chameleoni, které našli, před nimi ještě nikdy nikdo nepopsal: a my se tak konečně můžeme dozvědět o existenci úžasných malých zvířátek, která se vejdou na hlavičku sirky :-)

Velká budoucnost v malém měřítku

Jedni z nejmenších obratlovců na světě jsou tedy známi, ale jsou opravdu nejmenší? Svět přírody pro nás má ještě mnohá překvapení – není to třeba tak dávno, co vědci objevili nejmenší dosud známou žábu, a to v Papui Nové Guiney. A výprava z mnichovské univerzity se v listopadu na severní Madagaskar opět vrátí, přičemž není vůbec vyloučeno, že zde objeví ještě miniaturnější živočišné druhy.

Pokud si toho o nově objevených chameleonech chcete přečíst více a nevadí vám číst v angličtině, podívejte se, co o nich píše třeba The Huffington Post. Kompletní výzkumnou zprávu pak přetiskl vědecký časopis PLoS ONE.

 Chameleoni madagaskar

 Foto: Chameleon Brookesia micra. Zdroj: PLoS One.

Profilové foto: Chameleon Brookesia micra. Zdroj: PLoS One, publikováno na www.mnn.com.