Příroda před objektivem

19. únor 2012

Vlk rudodnědý_Sartore Je možné vyfotit všechny ohrožené živočišné druhy na naší planetě? A mohou fotky přimět veřejnost, aby se o ochranu ohrožené fauny více zajímala? Slavný fotograf-přírodovědec Joel Sartore věří, že odpověď na obě otázky zní: ANO.

2 000 zvířecích modelů

Zhruba před pěti lety dostal Joel Sartore, jeden z předních fotografů prestižního magazínu National Geographic, nápad: zkusím vyfotografovat všechny ohrožené zvířecí druhy na naší planetě! Zdá se vám to bláznivé? Ano, dost možná to tak je, protože těch více či méně ohrožených živočišných druhů, které by chtěl Sartore vyfotit, je zhruba 6 000 a jsou roztroušeny po celé planetě. Ale kam bychom přišli, kdybychom si kladli malé cíle? :-)

Každý den vymře 100 živočišných druhů. O většině z nich se nikdo z nás pořádně ani nedozví. Jak vypadaly? Čím byli tihle tvorové výjimeční? A o co jsme přišli, když vyhynuli dříve, než jsme je stačili poznat? Když si proto Joel Sartore uvědomil, že po řadě vyhynulých zvířat nezůstane ani obrázek, pustil se do práce: zařídil si malé přenosné studio, vlastně spíše jen plachtu s krytem, a vláčí se s ním po zoologických zahradách a přírodních lokalitách po celém světě. Vznikl tak The Biodiversity Project, který se v těchto dnech a týdnech blíží k tomu, aby dokumentoval dvoutisící zvíře.

ANI062_00159.jpg

Foto: Lenochod dvouprstý (Choloepus didactylus).

Barvitý svět na černobílém pozadí

Modely ze světa fauny jsou zachycovány „umělecky“ – ne ve volné přírodě či v zoo, ale právě v improvizovaných ateliérech, ve stylu portrétní fotografie. Proč to? „Fotil jsem vše od velkých lvů až po žáby o velikosti bříška palce“, vysvětluje fotograf z National Geographic: „Tím, že budou všichni zachyceni na stejném neutrálním pozadí, ve stejném poměru, se na první pohled ukáže, že ti malí jsou stejně důležití, jako ti velcí a že každé zvíře je svým způsobem nenahraditelné.“

Přírodověda v srdci

Cílem projektu není jen vytvářet líbivé fotografie a „sbírat zářezy“ za každé vyfocené zvíře: i když Sartore tvrdí, že chce vyfotit „každé zvíře, které vydrží chviličku stát“, tak přece jen dává přednost těm ohroženým. Chce totiž, aby jeho fotografie oslovily veřejnost, nás všechny, a alespoň trochu přispěly k tomu, abychom se stali nadšenými přírodovědci – nebo aby nám osud fauny alespoň nebyl lhostejný.

Pokud se chcete o Sartorově projektu dozvědět více, podívat se na fotky zástupců živočišných druhů, které již stihl zvěčnit, nebo se přímo zapojit, navštivte oficiální stránky The Biodiversity Project,  National Geographic nebo sledujte fotografa na Facebooku.

 Sartore_Lemur

Foto: Lemur Coquerel's sifaka (Propithecus coquereli).

Profilové foto: kriticky ohrožený vlk rudohnědý (Canis rufus).

Autor všech fotografií: Joel Sartore. Zdroj: www.joelsartore.com.