Přijďte se pobavit, věda naplní ulice Prahy

15. září 2011

Práci vědců, ale i odborných kriminalistů a vojáků chce zábavným způsobem představit projekt "Týden vědy Open Air".

"Je určen pro žáky a studenty základních a středních škol, ale i pro širokou veřejnost. A ke spolupráci jsme pozvali více než dvacítku špičkových vědeckých pracovišť výzkumných institucí či vysokých škol," popisuje manažerka projektu Iva Sladká s tím, že cílem akce je ukázat, jak zajímavé přírodovědné a technické obory mohou být.

Týden akcí zahájí Hlavičkiáda - setkání "chytrých hlaviček" čili žáků a studentů s vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd v Praze, které se uskuteční v pondělí 19. září. Vědci vysvětlí, o čem přemýšlejí a nad čím bádají, a ukážou návštěvníkům své laboratoře.Poučení a současně velkou show slibuje v úterý 20. září série výstav Věda v ulicích, která se uskuteční u Vítězného náměstí, přesněji v prostoru kampusu ČVUT a Vysoké školy chemicko-technologické na pěší zóně před Národní technickou knihovnou v Praze - Dejvicích. Šestadvacet stánků nabídne bohaté spektrum technologických novinek a objevů. Zájemci si prohlédnou třeba bezpilotní helikoptéru, "vyrobí" si sopečnou erupci na modelu na stole, poznají unikátní český stroj na výrobu nanotextilií Nanospider, sestaví si baterii z toho, co budou mít zrovna po ruce, vyzkoušejí počítač ovládaný očima... Organizátoři chtějí ukázat, že věda a technika jsou nejen důležité, ale i docela zábavné disciplíny.
Národní technická knihovna k tomu připraví každou hodinu komentovanou prohlídku své architektonicky skutečně zajímavě řešené budovy. Pátek 23. září pak bude zaměřen na chemii, protože letošek je Mezinárodním rokem chemie. Odborníci u pětadvaceti výstavních stanů u Vítězného náměstí tentokrát návštěvníky vyzvou například k tomu, aby si sestavili molekulární modely sloučenin, pokusili se o výrobu zlata a zkusili vyrobit elektřinu z ovoce. S pomocí kriminalistických odborníků si zájemci vyzkoušejí, jakou roli hraje chemie při analýze stop z místa činu a odhalování zločinců. A k tomu bude k vidění vybavení armádní jednotky radiační, chemické a biologické ochrany, včetně ukázky jejího zásahu.
Takže – příjemnou zábavu!

Více informací a podrobné programy