Poznejte práci polárníků!

7. květen 2012

Svalbard_photos.jpg Zapálení přírodovědci z Centra polární ekologie při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích udělali další krok k tomu, aby vám jejich práce, poznání a obecně i život polárníků byl ještě přístupnější: na jejich webu http://polar.prf.jcu.cz můžete nově najít databázi přednášek, které vám v minulosti unikly třeba prostě proto, že to máte do Českých Budějovic daleko.

Geologie i botanika online

O čem ty „polárnické“ přednášky vlastně jsou? Třeba o (možná) perspektivním vztahu mezi arktickou ekologií a sociálními vědami, o čemž v Českých Budějovicích před časem mluvil Luděk Brož ze Siberian Studies Center. Na webu také najdete přednášku Josefa Blahůta z laboratoře geodynamiky AV ČR, která vám vysvětlí, že i zdánlivě velice pevné arktické horniny podléhají deformacím – a jak se to projevuje. Zajímavá je i prezentace Kateřiny Kopalové z Botanického institutu Akademie věd: tato přírodovědkyně se pustila do analýzy společenstva rozsivek (velkou skupinu jednobuněčných fotosyntetizujících organismů s dvojdílnou křemičitou schránkou) ze dvou ostrovů biogeograficky a geobotanicky odlišné zóny.  

Papaver_dahlianum.jpg

 

Foto: Papaver dahlianum. Z expedice Svalbard 2011. Autor: Jan Kavan. Zdroj: http://polar.prf.jcu.cz.

Podívejte se na Špiceberky!

Pokud vás zajímá polární ekologie a třeba Sibiř nebo chladné Špicberky vás nenechávají chladnými, chcete vědět, co všechno roste či žije na ostrovech v Severním ledovém oceánu, nebo jak je to tam třeba s geologií, máte možnost si o tom všem nejen přečíst v přednáškách těch, kteří tam skutečně byli, ale podívat se i na jejich videa: polárníci totiž v parných letních dnech zasedli k počítačům, obnovili fotoarchiv a nově spustili i archiv videí. Podívat se tak můžete třeba na časosběrné klipy o tom, jak se na Špicberkách mění počasí (http://vimeo.com/41625493) nebo se polárníkům podívat při jejich práci skoro doslova „přes rameno“ (http://vimeo.com/41352916).

Tredalspasset.jpg

Foto: Tredalspasset. Z expedice Svalbard 2011. Autor: Jan Kavan. Zdroj: http://polar.prf.jcu.cz.

Fotografie z pěti sezon přírodovědeckých prací na Špicberkách (Svalbard) si můžete prohlédnout zde: http://polar.prf.jcu.cz/photos.htm. Stejně jako videa, i ona jsou dostupná ve vysoké kvalitě a poskytují velice originální vhled do země, kterou jen málokdo z nás uvidí skutečně na vlastní oči. Pročtěte si „polárnické“ přednášky a prohledněte si Špicberky očima přírodovědců: místo „obyčejných“ skal uvidíte geologické zákony, neznámé kytičky budete vnímat jako významnou součást polární ekologie a objevíte krásy země, která vám může po profesionální i osobní stránce nabídnout mnohem víc, než jen kamení, sníh a led.

  • Co? Archiv přednášek, videí a fotografií Centra polárního výzkumu
  • Kde? Na stránkách http://polar.prf.jcu.cz/

Zajímá vás práce českých polárníků blíže? Zúčastněte se jejich přednášek, nebo jim třeba rovnou napište: czechpolar@gmail_com!

Dicksonfjorden.jpg

Foto: Dicksonfjorden. Z expedice Svalbard 2011. Autor: Jan Kavan. Zdroj: http://polar.prf.jcu.cz.

 Profilové foto: Expedice Svalbard 2010. Autorka: Martina Pichrtová. Zdroj: http://polar.prf.jcu.cz.