Po stopách dačických vyder

11. únor 2012

Po stopách dačických vyder_foro_AOPK CR Tak schválně: když byste se v těchto mrazivých dnech vydali na Dačicko a dali si tu práci s prozkoumáváním lokality ve tvaru čtverce o hraně 10 km, kolik vyder byste našli? Přesně takovouto otázku si položili ochránci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Šťastné číslo 13

Osmého února bylo kolem řeky Želetavky docela živo: zhruba desítka „stopařů“ si dala za cíl zmapovat, jako to zde vypadá s vydří populací. Po hodinách strávených v mrazu a sněhu nakonec odhalili 13 zvířat, přičemž 8 vyder tvořilo tři rodinné skupiny (dvě samice se dvěma mláďaty a jedna samice s jedním mládětem). Co byste řekli, je to hodně, nebo málo?

Položme si ale spíše otázku, proč je důležité vydávat se v čerstvém sněhu po vydřích stopách a zjišťovat, kolik těch vyder se s námi vlastně o přírodu dělí? Odpověď je nasnadě: získané informace jsou důležité pro ochranu tohoto vzácného druhu. Stopy vyder totiž ochráncům prozradí nejen počty vyder, ale poskytnou jim také údaje o jejich pohybu: jak třeba vydry překonávají silnice či jezy? Kudy chodí a kudy by raději chodit neměly?

Stopy ve sněhu

Vydra říční (Lutra lutra) je celoevropsky chráněná lasicovitá šelma, výborně přizpůsobená pobytu ve vodě – její tělo pokrývá velice hustá srst, mezi prsty má plovací blány. I když její počty u nás od konce osmdesátých let minulého století pomalu narůstají, pořád se jedná o ohroženého tvora, kterého většina z nás spíše potká v zoologických zahradách, nežli ve volné přírodě.

Agentura ochrany přírody a krajiny proto připravila Program péče pro vydru říční, který chce zajistit, aby vydry v naší přírodě. Zároveň se ochránci snaží o to, aby mezi rybožravými šelmami a rybáři docházelo k co nejméně konfliktům. Pokud se o ochraně naší přírody chcete dozvědět více, můžete se podívat třeba sem: www.zachranneprogramy.cz nebo sem: www.nature.cz.

csGothic2_Wiki.jpg

Profilové foto: Vydra říční. Zdroj: Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Foto: Vydra říční při krmení: Autor: csGothic2. Zdroj: Wikipedia.