Opava sází na brouky

19. duben 2012

Opavsky mestsky park Pískoviště, brouzdaliště, možná i kaliště: to jsou všechno známé pojmy. Ale co je to broukoviště? Pokud jste tento pojem ještě neslyšeli, nebojte, brouka do hlavy vám jistě nenasadí na dlouho: broukoviště, která jak se zdá přicházejí v českých městech poslední dobou do módy, opravdu souvisejí s brouky! Také se jim někdy říká „loggery“ a jsou to vlastně uměle vytvořené životní prostory pro brouky a ostatní hmyz. Zpravidla se jedná o skupinu kmenů, špalků nebo třeba silných větví, které poskytují zázemí těm organismům, které pro svůj život potřebují odumírající nebo zetlelé dřevo.  

Nech brouka žít!

Po Českých Budějovicích, Lysé nad Labem nebo třeba Děčínu teď hned tři taková broukoviště otevírají (nebo spíše navršují) v opavských Městských sadech. Proč? Město Opava se rozhodlo vytvořit různorodé životní prostředí pro množství živočichů a zároveň tak návštěvníkům parku umožnit, aby se ještě o trošku více přiblížili přírodovědnému poznání. U všech broukovišť tady již brzy najdete informační cedule s podrobným vysvětlením toho, jací brouci se v nich nachází a proč.

Do budoucna pak Opavané chystají další informační tabule, z nichž se dozvíme, co všechno v městských parcích ještě žije či kvete. Opava by totiž byla ráda, aby se její veřejné parky nestaly jen místem odpočinku a procházek, ale aby svým návštěvníkům také zajímavým způsobem ukázaly rozmanitost zdejší přírody od botaniky přes hmyz až třeba po neživou přírodu.

  broukoviste_v_zameckem_parku_v_lyse_nad_labem._Zdroj_www.calla.cz.jpg

Ilustrační foto: Broukoviště v Lysé nad Labem. Zdroj: www.calla.cz.

Není dřevo jako dřevo

Broukoviště ostatně nejsou prvním opavským projektem v tomto směru: pokud to v Opavě trochu znáte, jistě už jste si všimli kráné dendrologické stezky, která se vine zdejšími parky. Ty byly zakládány už do roku konce osmnáctého století, a proto se není co divit, že různorodých dřevin je v nich poměrně dost: 18 zastavení informuje každého, komu není botanika či přírodověda obecně lhostejná třeba o tom, jak vedle sebe rostou původní dřeviny, jako javory mléč a klen, jasan či dub s nepůvodními, resp. z dalekých kontinentů dovezenými stromy: douglaskou, katalpou, korkovníkem…

Přesvědčte se, že přírodověda se skrývá doslova v každém na pohled „obyčejném“ parku: ať už jste fandové do brouků nebo nadšenými botaniky, jarní putovní po opavských Městských parcích s otevřenými očima vám může být lecčím užitečné :-)

Více se o opavských broukovištích můžete dozvědět třeba na oficiálních stránkách města Opava.

 Ptačí vrch. Součást dendrologické stezky v Opavě

Foto: Ptačí vrch je součástí dendrologické stezky v Opavě. Zdroj: http://www.natura-opava.org.

Profilové foto: Opavské Městské parky. Zdroj: http://www.natura-opava.org.