Nejlepší výstava o přírodě?

9. květen 2012

Diorama.jpg 12. duben 2012, 22:04 - 23:59 Olomouc otevřela novou interaktivní výstavu, která je údajně nejmodernější přírodovědnou expozicí v ČR. Smělé tvrzení? Možná ano, ale jistě ne neopodstatněné: příroda Olomouckého kraje je totiž velice pestrá a po staletí fascinuje geology, botaniky i zoology a mnoho dalších. Tak proč by stejnojmenná výstava měla být méně zajímavá? Olomoucko za poznávací výlet jistě stojí a tuhle zbrusu novou expozici by přitom byla škoda vynechat ;-)

Praděd Kolumbus?

 Číslo 1492 u většiny z nás vyvolává vzpomínku na hodinu dějepisu, ve které se probíralo datum objevení Ameriky. Pokud ale máte spíše než k historii blíže k přírodovědě a navíc ještě pocházíte z Olomouckého kraje, možná zareagujete i jinak a spíše než s roky si toto číslo spojíte s metry: téměř 1492 metrů je totiž vysoký Praděd, nejvyšší hora Moravy a pátá nejvyšší hora České republiky.

Právě o nadmořských výškách a krajině od úrodných nížin v okolí Olomouce až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku vypráví nová permanentní výstava, kterou aktuálně otevřelo Vlastivědné muzeum v Olomouci. Od 12. dubna se zde můžete setkat s expozicí „Příroda Olomouckého kraje“, která vás podrobně seznámí s přírodními poměry v téhle severovýchodní části naší země.

 Geologický ráj to na pohled…

 Na své si přijdou zejména ti z vás, v jejichž hrudi bije srdce geologa: složité geologické poměry, které formovaly tvář dnešního Olomouckého kraje, trvaly (a vlastně stále trvají) více než 800 milionů let. At už to do Olomouce máte co by kamenem dohodil, nebo ne, přijďte se sem seznámit s krajinou, v níž bylo pro svět objeveno např. pět zcela nových druhů minerálů! Setkáte se tu i s hornickými artefakty a dojde samozřejmě i na paleontologické lokality, jako jsou Čelechovice nebo Stínava: co se zde našlo a co by se zde ještě najít mohlo?

Jeseníky

Foto: Jeseníky v Olomouckém kraji. Zdroj: www.atlasceska.cz.

Z Petřína do Olomouce aneb dioráma přírody

Na výstavě najdete také deset „dioramat“ tedy scénických obrazů, speciálních modelů, které se snaží navodit dojem zkušenosti. Tak trochu jako Maroldovo panoráma bitvy u Lipan, které možná také znáte z učebnic dějepisu, hodin výtvarné výchovy nebo konečně i z pražského Petřína ;-) V Olomouci ovšem nejde ani tak o obrazy bitev, jako spíš krajiny: s trochou představivosti tam můžete cestovat proti proudu řeky Moravy, zkoumat, jak člověk krajinu využívá, jak se k ní chová nebo poznat rozmanité druhy lesů, kterých je na Olomoucku relativně mnoho. Samozřejmě se při této „výpravě“ seznámíte i s těmi, kdo v těchto biotopech žijí: ať už jde o živočichy nebo rostliny.

Autoři expozice tvrdí, že tahle výstava je v současné době nejmodernější přírodovědnou expozicí v České republice: co myslíte, nestálo by za to ověřit si tohle smělé tvrzení v praxi? :-)

  • Co? Nová permanentní expozice „Příroda Olomouckého kraje
  • Kde? Ve Vlastivědném muzeum v Olomouci, náměstí Republiky 5, 771 73 Olomouc
  • Kdy? Permanentně od 12. dubna 2012

Pokud se o interaktivní expozici plné přírody chcete dozvědět více, mrkněte na stránky Vlastivědného muzea v Olomouci. Není to jediná novinka, kterou pro Vás mají Olomoučané připravenou! :-)

 Praděd. Zdroj MŽP

Foto: Praděd, dominanta Jeseníků i Olomoucké krajiny. Zdroj: www.mzp.cz.

Profilové foto: jeden ze scénických obrazů z výstavy Příroda Olomouckého kraje. Zdroj: www.vmo.cz.