Navrhněte experiment pro vesmír, teď máte šanci

18. říjen 2011

Studenti ve věku 14 až 18 let mohou vymyslet pokusy pro astronauty.

Největší světový výrobce počítačů společnost Lenovo a internetový server pro sdílení videí YouTube nabízejí mladým lidem, aby připravili pokus, který – pokud jej podpoří odborná porota – se uskuteční na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Tato stanice krouží nad Zemí ve výšce téměř 400 kilometrů a od listopadu 2000 je trvale obydlena astronauty, kteří se na ní stále střídají. Mimo jiné využívají toho, že na stanici panuje stav beztíže (či přesněji mikrogravitace), který mění podmínky pro vznik nových materiálů i pro vývoj rostlin a nižších živočichů. Ve stavu beztíže například vznikají slitiny nových vlastností, protože se těžší složka neusazuje při dně, ale rovnoměrně se v nové hmotě rozptýlí. Astronauti tu také mohou vzorky, umístěné na držácích vně stanice, vystavovat kosmickému záření nefiltrovanému zemskou atmosférou a vesmírnému mrazu.

Máte nápad, co by stálo za to ve vesmíru vyzkoušet? Připravte video s jeho popisem, nahrajte ho na YouTube, a když zaujmete i porotu, která bude vybírat dva z navržených experimentů, astronauti váš pokus uskuteční (a vy dostanete věcné odměny). Průběh experimentů se bude vysílat na Zemi.

Zkusíte to? Máte čas do 7. prosince.

Více informací