Naplánujte „kouzelnou zahradu“ v Plavsku

11. květen 2012

www.goldencommunitygarden.org.jpg Malá obec Plavsko na Jindřichohradecku se právě rozhoduje, co udělat se zanedbaným pozemkem. Co byste s ním udělali vy? Jak by se k malému kousku školního pozemku postavil správný přírodovědec? Mají zde plavští občané postavit jen lavičky, nebo je zde prostor i třeba pro botaniku, geologii, nebo entomologii? Promluvte do projektu ekologického sdružení Vespolek!

Zahrada nemusí být jen na okrasu

O tom, že s přírodovědou se může začínat od malička co do věku i do prostoru nás aktuálně přesvědčil malý projekt komunitní zahrady v Plavsku. O co jde? V malé obci Plavsko (zhruba 471 obyvatel) měli za školní jídelnou ještě menší, o to však více zanedbaný pozemek. Děti z mateřinek i žáci středních škol se na něj z oken svých učeben dívali každý den a zřejmě to nebyl dvakrát příjemný pohled…

Situaci se rozhodlo řešit místní občanské sdružení Vespolek, které uspělo s projektem na veřejnou přírodní zahradu v rámci programu „Strom života“ u Nadace Partnerství. Desátého května se tak všichni, komu zanedbaný kousíček Jindřichohradecka nebyl lhostejný, sešli přímo v prostorách školy a plánovali, co s ním udělat: budoucí „kouzelná“ zahrada by měla, jak praví organizátoři, sloužit ke zkoumání dětem, k odpočinku babičkám a popovídání rodičům. Zejména důraz na poznávání je důležitý!

Mluvte do toho!

Máte možnost do toho mluvit! Pokud jste z Plavska či okolí a nechcete, aby se z atraktivního pozemku stala jen "obyčejná“ zahrada, napište to organizátorům! Co zde třeba zřídit broukoviště? Geologové a botanici, máte nějaký nápad, jak s prakticky a zábavně pojatou přírodovědou začít plavské děti seznamovat už na základní škole? Pokud ano, kontaktujte Lucii Černickou z o. s. Vespolek (vespolek@ecn_cz) a navrhněte jí, co všechno by se zanedbaným pozemkem udělal správný přírodovědec ;-)

Pokud se o komunitním plánování „Kouzelné zahrady v Plavsku“ chcete dozvědět více, podívejte se třeba právě na stránky sdružení Vespolek: www.vespolek.ecn.cz, které se zabývá zejména ekologickou výchovou, ochranou přírody a alternativní pedagogikou.  

Plavsko.jpg

Foto: Plavsko na Jindřichohradecku. Zdroj: www.plavsko.cz.

Profilové ilustrační foto: Komunitní zahrada. Zdroj: www.goldencommunitygarden.org.