Malý svět velké techniky

16. listopad 2012

Muzeum U6 Jak nastupoval Gagarin do Vostoku 1? Jak se cítili havíři tlačící důlní vozík po dřevěných kolejích? Jak vypadá srdce MIG 21 a kdo byl vlastně kapitán Nemo? Tak tohle všechno má od šestnáctého listopadu možnost zjistit každý, kdo zavítá do Dolní oblasti Vítkovic. Právě tady se totiž otevřel Malý svět techniky – velkorysý závdavek budoucího science centra, na nějž se město Ostrava připravuje již roky. 

U2 nebo U6?

Na otázku, co je to U2, odpoví Ti techničtější z vás, že se jedná o slavnou historickou ponorku z počátku 20. století, zatímco ti z vás, kteří mají blíže k hudbě, zareagují na název legendární irské kapely. Ale víte co je to U6? Pod touhle netypickou zkratkou se neukrývá válka ani rock, ale označení historické budovy, energetického centra Dolní oblasti Vítkovic – a právě „ú šestka“ se 16. listopadu otevřela dokořán všem, které fascinuje svět techniky.

Můžete si třeba vyzkoušet, jak se pilotuje letadlo. Nebo pořádně šlápnout do pedálů jízdního kola a vyrobit tím elektřinu. K důkladnému prozkoumání se vám vystavuje i motor dnes již klasického letadla MIG 21 – pojďte se podívat na stroj, který byl svého času pořádně střeženým průmyslovým tajemstvím! Kromě toho všeho, parního stroje nebo třeba ponorky se ale v Ostravě můžete podívat na další desítky exponátů: a hlavě si je můžete osahat. Malý svět techniky je totiž závdavkem velkého science centra, která se ve třetím největším městě naší republiky otevře v roce 2014.

Objevujte s Julesem Vernem

Vaším průvodcem po světě (malé) techniky bude Jules Verne: právě legendární spisovatel je totiž ideální postavou pro vyjádření všeho, co vás v Ostravě čeká: fascinující technický pokrok za posledních dvě stě let, historie nezdolného zkoumání světa kolem nás, objevy, které jsou reálně i když vypadají jako sci-fi…

Vodní turbíny i originálně představený vývoj slavných Vítkovických železáren vám znovu dokáže to, co už možná dobře víte z plzeňské Techmanie nebo libereckého iQparku: že poznání rozhodně může být zábavné a že rozdíl mezi tím, co je učení a co objevování světa, je tenčí, než bychom si byli možná mysleli… V rámci Malého světa techniky také najdete celou řadu akcí, díky nimž můžete své obzory rozšířit ještě více. Dozvíte se o nich na stránkách Světa techniky.

  • Co? Interaktivní expozice Malý svět techniky
  • Kde? Dolní oblast Vítkovice, budova U6, Ostrava
  • Kdy? V pracovních dnech od 9:00 do 17:00, mimo ně od 10:00 do 18:00 hod.

Chcete vědět více? To je to nejmenší, podívejte se na stránky expozice U6!

u6_grafika_do_textu.jpg

Obrázky: grafika muzea U6. Zdroj: http://svet-techniky-ostrava.cz.