Létající kolo? Jasně, f-bike!

24. červen 2012

Létající kolo f-bike Jak to vypadá, když vzletný nápad získá křídla? A co se stane, když na jízdní kolo připojíte motory a vrtule? Přečtete si o tom, jak se českým technikům daří krok po krůčku oživovat sen legendárního, leč fiktivního vynálezce Jana Tleskače a podívejte se, jak vzniká unikátní létající kolo pro 21. století! 

Začalo to ježkem v kleci…

Vzpomínáte si ještě na Jana Tleskače? Legendární vynálezce z Foglarovy „Záhady hlavolamu“, o jehož konstrukční plánek létajícího kola, schovaný v nitru Ježka v kleci, usilovali Vontové i Rychlé Šípy… Příběh ze čtyřicátých let dvacátého století se o pár dekád později rozhodli oživit čeští inženýři a fandové do techniky. Právě oni nyní navrhli kolo, které skutečně létá – nevěříte?

K tomu, abychom se opřeli do pedálů a prohnali se mezi oblaky, nám ještě kousek cesty zbývá: nakročeno k tomu ale díky takzvanému „f-bike“ (tedy zkráceně „flying bike“, „létající kolo“) z dílny Design Your Dreams team máme docela slušně. Jejich vynález je jakousi „multikoptérou“, tedy vznášedlovým vrtulníkem s několika vrtulemi, který je schopný horizontálně vzlétnout a přistát. Ve vzduchu se zatím moc dlouho neudrží – asi jen pět minut – ale i tak je to úžasný úspěch. Jak dlouho asi létal na svém kole Jan Tleskač?

Jak se staví létadlo?

Jaké by tedy mělo takové létající kolo vlastně být? Nic nezkazíme, když řekneme, že létající kolo by mělo být zkrátka jízdním kolem, které bude létat. Dostane se po své vlastní ose na místo, odkud se může vznést a nějakou dobu se ve vzduchu udrží… F-bike je konstruované jako vznášedlový vrtulník se čtyřmi vrtulemi, a tomu údajně odpovídá i zážitek z letu: cítíte se prý trochu jako v helikoptéře – jen to přistání prý zatím není ještě tak docela hladké…

 Létající kolo f-bike

Obrázek: Létající kolo f-bike. Zdroj: www.designyourdreams.cz.

A jak je to s technickým řešením? Celé létající kolo je poháněno čtyřmi 10 kW motory umístěnými v protichůdných párech vpředu a vzadu v podélné ose. Kromě toho zde najdete ještě dva stabilizační motory 3,5 kW a vrtule o průměru 1300 mm, které zvládnou až 2500 otáček za minutu! Vše je napájeno energií za pomoci lithiových baterií.  Při vzletu by nemělo vážit více než 170 kg a musí být samozřejmě dost bezpečné na to, aby neohrozilo svého pilota.

Budoucnost patří vynálezcům!

Projekt létajícího kola f-bike se novinářům i široké veřejnosti představil na konci května, hotovo ale ještě rozhodně není: Techniky z Technodatu čeká ještě tvorba 3D modelu elektrické instalace, konstrukce „palubní desky“ nebo definování materiálů pro určení hmotnosti. Jejich spolupracovníci z firem Duratec a Evektor zase musí třeba dopracovat konstrukci přední vidlice, velkých a malých ochranných košů, poskytnout modely brzdových kotoučů a třmenů, dokončit 3D modely vrtulí…

I když je toho ještě hodně, jisté je, že originální české létající kolo se právě rodí – a vy můžete být při tom! Sledujte web www.designyourdreams.cz a přesvědčte se, že i sny o létání mohou dostat křídla – nebo alespoň vrtule ;-)

A jestli se o f-bike chcete dozvědět ještě víc, tak vězte, že českého létajícího kola si všimli už i v zahraničí: http://www.wired.com/autopia/2012/06/f-bike/

 Létající kolo f-bike

Obrázek: Létající kolo f-bike. Zdroj: www.designyourdreams.cz.