Jeskyně jako malované

11. červenec 2012

Pravěké malby v Jevišovicích Vydat se na Znojemsko a poznat umění pravěkých lidí? Cítit se jako v australských jeskyních, obdivovat se klasickým skalním malbám z Francie či Španělska a zároven je srovnat s výtvory pradávných obyvatel severní Afriky? No proč ne, tohle vše a ještě mnohem více je možné zažít v nenápadných Jevišovicích na Znojemsku… 

Když vědci začnou kreslit

Lidé sbírají cokoliv: poštovní i turistické známky, pivní korbely, nálepky od sýrů nebo třeba elektrické porcelánové pojistky. Sběratelů umění je také celá řada. Ale těch, kteří by sbírali pravěké nástěnné malby, zase tolik není – a o to cennější je možnost prohlédnout si na jednomu místě vcelku unikátní kolekci pravěkých maleb, i když se jedná „jen“ o repliky.

Trvalo to čtyři desetiletí, ale stálo to za to: celá řada výprav, fotografování, překreslování, detailního kopírování, byrokracie a úsilí řady odborníků bylo zapotřebí k tomu, aby brněnský Ústav Anthropos nashromáždil velkolepou kolekci, která nás provede uměleckým světem našich prapředků. Chcete vědět, jaké malířské trendy frčely v době mladopaleolitických lovců? Co se líbilo dávným obyvatelům dnešního libyjského Fezzanu? A jak se asi malovalo v pravěké Austrálii – byla tamní vyobrazení zvířat a lidí hodně odlišná od těch, které nalézáme třeba ve známých jeskyních Lascaux či Altamira?

 Pravěké malby v Jevišovicích

Sklepy plné jeskyní…

Moravské zemské muzeum otevřelo sklepy Starého zámku v Jevišovicích a nám všem tak pootevřelo dveře do dávné minulosti: na zámeckých zdech jsou zde totiž k vidění tři desítky velmi detailních a velice věrných replik rytin a skalních maleb z celého světa. Ve třech samostatných částech se seznámíte s tzv. franko-kantabrijským stylem, jímž se malovalo po stěnách španělských a francouzských jeskyň, poznáte výsledky deseti studijních výprav do severní Afriky (konkrétně do Libye Alžírska) a vaší pozornost zcela jistě zaujmou i severoaustralské skalní malby, které až do současnosti vytváří tamní domorodci.

Poznejte člověka přes jeho umění – podívejte se do své vlastní historie!

  • Co? Výstava „Umění skalních maleb“
  • Kde? Starý zámek v Jevišovicích, Jevišovice, okr. Znojmo
  • Kdy? Dlouhodobá výstava ;-)

Zjistěte o pravěkých jeskynních malbách v zámeckých sklepích víc! Podívejte se třeba přímo na stránky výstavy.

Pravěké malby v Jevišovicích

Všechny fotografie: z výstavy Umění skalních maleb. Zdroj: www.mzm.cz.