Jak se na Moravě nafta dobývá…

23. květen 2012

Muzeum geologie Hodonin Originální Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně právě teď řeší, jak by mělo vypadat jeho okolí. Přírodovědci a technici, ozvěte se a řekněte jim, jak má vypadat správná populárně-vědecká instituce i mimo své výstavní sály! A při té příležitosti se tam samozřejmě zkuste i vypravit: sezona začala a brány k pramenům moravské ropy se vám letos otevírají zase jen do konce října…:-) 

V Hodoníně to prosakuje…

Věděli jste, že slovo nafta pochází z perského „nafata“, což znamená „prosakující kapalina“? Tušíte, jaký je vztah mezi naftou a ropou, nebo jaké musí být geologické podmínky pro to, aby měla nějaká země potenciál stát se ropnou velmocí? Tak přesně tohle všechno se můžete dozvědět v tak trochu jiném muzeu, které najdete v Hodoníně. Místo obrazů, soch nebo zaprášených tapiserií zde totiž najdete zejména předměty historické techniky, které se vztahují k těžbě ropy, a srdce přírodovědců jistě zaplesají nad vysvětlením geologických fenoménů, které způsobily, že i na Moravě bylo možné hloubit tisíce ropných vrtů.

Černé zlato? Na Moravě ano!

Ti z vás, kteří už mají pár lekcí geologie za sebou, nebudou překvapeni faktem, že se „naftové“ muzeum nachází zrovna na Hodonínsku: vždyť právě Jihomoravský kraj místem, kde se v naší republice dá doslova narazit na ropné zásoby! Nepatří sice zrovna k největším, ale i tak se zde inženýři pokoušejí vymáčknout ze Země každý rok pár set tisíc metrů krychlových ropy …Pokud byste rádi zjistili, jak to s tou ropou a naftou vlastně je, anebo se o poměrně těžbě ropy v Česku chcete dozvědět více, tak si do Hodonína určitě udělejte výlet!

V řadě výstavních sálů toho na vás čeká opravdu hodně: uvidíte co je to pensylvánské dláto, prohlédnete si detailní modely nárazové vrtné soupravy, vrtných věží nebo vrtacího stroje, v Geologickém sále pochopíte, proč se ropě říká „černé zlato“…

 Damobrice_Aktualne.cz.jpg

Foto: Těžební středisko Dambořice na Hodonínsku. Autoři: bon, Aktuálně. Dostupné přes: web Aktualne.cz. 

…a co by s okolím udělal přírodovědec?

Aktuálně se navíc Muzeum naftového dobývání a geologie, jak se instituce hrdě nazývá, pokouší zatraktivnit i své okolí, a to s projektem „Setkávání pod javory u muzea“. Posadit se pod javor na přírodní lavici a povídat si s odborníky třeba o petrologii – no proč ne? Pokud chcete organizátory projektu podpořit, vyplňte jim anketu: Anketa ke stažení ve formátu DOC a pošlete ji na jejich e-mail: mng.hodonin@seznam_cz. Ceny vás za to žádné nečekají, ale dáte zpětnou vazbu zajímavému technicko-přírodovědnému muzeu, které sice není z moravských institucí nejbohatší, ale k těm originálním rozhodně patří :-)

  • Co? Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně
  • Kde? Kasárenská ul. 1022, 695 01 Hodonín
  • Kdy? Muzeum je otevřené jen od dubna do konce října!

Zaujali jsme vás? Tak se podívejte přímo na stránky muzea: http://mng.webz.cz a nenechte geology v Hodoníně samotné – vypravte se za nimi ;-)

Vrtna_souprava_na_jizni_Morave_Aktualne.cz.jpg

Foto: Ropný vrt na jižní Moravě. Autoři: bon, Aktuálně. Dostupné přes: web Aktualne.cz. 

Profilové foto: Muzeum naftového dobývání a geologie. Zdroj: http://mng.webz.cz.