Historie Země za dva dny

26. duben 2012

Geopark Železné Hory Jak nejrychleji poznat geologickou historii naší planety? S trochou nadsázky to můžete zkusit v Železných Horách: právě v tomto krásném koutu východních Čech byl totiž na konci dubna vyhlášen nový národní geopark, který svou geologickou výjimečností a velkým přírodním bohatstvím od trilobitů až po krystalové jeskyně zve do historie planety Země…

Co je to geopark?

Pokud je nějaká lokalita geologicky zvláště cenná a navíc zde funguje spolupráce mezi místními obyvateli a lokálními organizacemi, jsou její šance dost vysoké na to, aby byla Ministerstvem životního prostřední prohlášena za „geopark“. Jde o poměrně nový koncept: na evropské úrovni se geoparky objevují od roku 2000, v Česku se o nich začíná více mluvit od roku 2007. Zakládají se hlavně proto, aby byly chráněny i neživé složky přírody: vždyť naučit se toho můžeme hodně nejen od fauny a flory, ale i od zdánlivě "obyčejného kamení“!

Geoparků je v Evropě kolem padesátky a u nás je najdeme třeba na pražském Spořilově nebo v Českém Ráji. Na konci dubna 2012 přibyly dva nové: národní geopark v Železných Horách a v západních Čechách pak Geopark GeoLoci.

Park stovky geotopů

Pokud se vydáte třeba právě do Železných Hor, nabídne vám zdejší geopark stovku geotopů, tedy tak atraktivních lokalit, kde si na své přijdou kromě vědců i (geo)turisté. Zdá se vám, že je těch „geo“ pojmů už moc? Nenechte se vyděsit odbornou terminologií a raději si vše projděte a osahejte sami: nový národní geopark vám představí starohory, plutonity, prvohory, druhohory, i hydrogeologii.

 Panorama_lomu_Zelezne_Hory.net.jpg

Foto: Panoráma lomu v Železných Horách. Zdroj: www.zeleznehory.net.

Od trilobitů až po vodní hospodářství

Co vás tedy čeká, pokud se na Železnohorsko vydáte? V Lipolticích si můžete prohlédnout původní křemencové lomy, v nichž se dají nalézt prvohorní trilobiti. V Deblově se projdete po zachovalém dnu moře, unikátní ukázku mísení dvou magmat s rozdílnými vlastnostmi nabízí Bošov u potoka Ležák, poznat můžete i Pivnickou rokli a přesvědčíte se, že „Maštale“ zdaleka nejsou jen pro koně…

Geopark jako malovaný…

Před více než sto lety nadchly Železné Hory malíře Jindřicha Průchu: nyní vám tenhle krásný kus naší země nabízí i jiný pohled, než "jen" umělecký. Zbrusu nový národní geopark navíc začíná připravovat celou řadu akcí pro středoškoláky, vysokoškoláky i širokou veřejnost, takže se vyplatí si jej všímat. Podívejte se na něj očima geologů a objevte, že přírodověda se skrývá skutečně v každém kousku kamene :-)

Pro bližší informace o Geoparku Železné Hory se podívejte na stránky www.geoparkzh.cz, nebo si třeba poslechněte reportáž Českého Rozhlasu.

  Jaro v Železných Horách. Ptáčnice. Jindřich Průcha, 1914

Obrázek: Ptáčnice v Železných Horách. Jindřich Průcha, rok 1914. Zdroj: www.artchiv.info.

Profilové foto: Z webu www.geoparkzh.cz.