Čeští chemici objevili explodující termity

20. srpen 2012

Modrý termití krystal - batůžek Francouzská Guayana je exotickou a možná i tajemnou zemí: nyní má ovšem o jedno tajemství méně, a to díky mravenčí práci přírodovědců. Jak to? Tým českých, belgických a japonských vědců si vzal na mušku (přesněji řečeno pod lupu) rozmanitý svět zdejších termitů a objevil něco fascinujícího: výbušné batůžky, resp. unikátní mechanismus chemické obrany jihoamerických termitů. 

Výbušní baťůžkáři

Termitům se dřív hezky český říkalo „všekazi.“ Zrovna lichotivá přezdívka to pro ně ale nebyla a oprávněná vlastně taky ne: jeden z dvou až tří tisíc známých druhů těchto tropických a subtropických členovců totiž nedávno rozhodně nezkazil radost přírodovědcům, mimo jiné i těm českým. Ti totiž při pozorování termitišť v guyanských a brazilských deštných lesích objevili to, co dosud vědcům unikalo: termití baťůžkáře se značně výbušnou strategií chování.

Ne, nepředstavujte si nebezpečné teroristy, kteří odpálí výbušniny umístěné na svých tělech – v hmyzí říši to funguje přece jen trochu jinak, než mezi lidmi ;-) Nicméně paralela se sebevražednými atentátníky není tak úplně od věci… Vědci objevili, že když jsou životy termitů rodu Neocapritermes taracua ohroženy, přijde čas na to, aby vysloužilí členové prokázali svému společenství poslední službu: staří dělníci se přiblíží k nepřátelským útočníkům z řad ostatních hlínožravých termitů  a – explodují… Zbraní je jim přitom jejich vlastní tělo!

Chemie v termitišti

Jak se jim to povedlo? Staří termiti rodu Neocapritermes taracua nosí v takových zvláštních kapsách na svém těle jakési modré bílkovinné „krystaly,“ které ve vhodnou chvíli smíchají v kapce hemolyfy (tedy krvomízy, termití „krve“) se sekrety svých slinných žláz. Výsledek? Nad očekávání silná chemická reakce! Rozpuštěný modrý „krystal“ – o němž toho zatím mnoho nevíme – vytvoří lepivou kapalinu, která je pro konkurenční termity toxická. Starý termit tak „odejde do věčných lovišť,“ ale řadu svých nepřátel vezme s sebou… Na video jako to vypadá, když se termit rozhodne bojovat sebedestruktivním způsobem, se můžete podívat ZDE.

Pokud by vás taktiky termitího boje zajímaly více, koukněte na oficiální zprávu Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR: ZDE. Originální článek o výzkumech (nejen českých) přineslo nedávné vydání časopisu Science – tam si jej můžete po zaplacení předplatného také přečíst ;-)

 Termiti

Foto: Termití voják a dělníci rodu Neocapritermes taracua s výbušnými modrými batůžky. Autor: R. Hanus. Zdroj: Discovery News.

 Profilové foto: Modrý krystal skladovaný ve zvláštní kapse na tělním povrchu termitů rodu Neocapritermes taracua. Autor: R. Hanus. Zdroj: ÚOCHB AV ČR v.v.i.