Cena publika ve finále mezinárodní soutěže FameLab patří České republice!

23. červen 2011

Cenu publika získal dne 11. června 2011 v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu inženýr Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Vítěz českého národního finále bravurně zvládl i své vystoupení v angličtině a v konkurenci 14 zemí  se mu podařilo nadchnout mezinárodní publikum. Svůj výzkum z oblasti regenerativní medicíny dokázal podat vědecky přesně a přitom zábavně. Cenu vědecké poroty získala Myrtani Pieri, mladá bioložka z Kypru.

Soutěž FameLab®  je určena pro mladé vědce a vědkyně a zaměřuje se na popularizaci vědy. Vznikla na Cheltenhamském vědeckém festivalu a díky British Council se již několik let šíří po světě. V Česku probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd za významné podpory Nadačního Fondu Karla Janečka a ve spolupráci s IPN Podpora technických a přírodovědných oborů, který realizuje Ministerstvo školství.

Cena publika ve finále mezinárodní soutěže FameLab

Kromě České republiky se na mezinárodním finále prezentovali národní vítězové z Bulharska, Egypta, Hongkongu, Chorvatska, Izraele, Kypru, Litvy, Německa, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Řecka a Srbska. Každý ze soutěžících předvedl své schopnosti přinášet vědu laické veřejnosti v tříminutovém vystoupení; hodnocení probíhalo podle základních kritérií soutěže Famelab: vědecky správný obsah, forma podání srozumitelná i pro nevědecké publikum a charismatický projev soutěžícího.

„Jak je možné, že imunitní systém těhotné ženy nezničí plod, když je z jedné poloviny jejímu tělu cizí ?“, „Proč komáři některé z nás zbožňují a o jiné zájem nemají? Proč si něco zapamatujeme lehce a na dlouho, zatímco jinou informaci opakovaně zapomínáme? Toto jsou příklady otázek, které se soutěžící snažili během tříminutového limitu objasnit před odbornou porotou a mezinárodním publikem.

Vítěz z České republiky Michal Babič v Cheltenhamu vysvětloval, že jako polymerní chemik je vlastně výborným nanokadeřníkem. Z polymerních vlasů vytváří různé účesy nanočásticím a činí je tak atraktivními pro vybíravé lidské buňky. Buňky určené pro implantaci se do načesaných a speciálně upravených nanočástic zamilují a pohltí je, tím se pro chirurgy stanou v tělech pacientů skvěle vystopovatelné. (Podobně jako jsou pro policii vystopovatelní lidé, kteří používají iPhone.) Toto je velmi důležité při léčbě, jejíž úspěšnost závisí na implantaci buněk, které mají nahradit činnost nefunkčních buněk pacientů. Pokud jsou tyto buňky dobře označkované, chirurgové mohou lehce a rychle zjistit, zda jsou v těle pacienta na správném místě, zda je nezničil jeho imunitní systém a zda je tedy léčba úspěšná.

„Atmosféra Festivalu vědy v Cheltenhamu je srovnatelná s u nás proslulým Filmovým festivalem v Karlových Varech. Pro mne byla opravdu radost vidět hloučky dětí, mládeže i dospělých  posedávajících v parku na trávníku a nadšeně diskutujících svá čerstvá setkání s vědou.  Občas museli na své vědecké hvězdy stát i fronty – samozřejmě velmi spořádané, jak je v Anglii dobrým zvykem.

Samotné finále FameLabu bylo specifické především tím, že se na něm setkali vědci a vědkyně mnoha různých národností, náboženství a politické příslušnosti a přesto dokázali výborně spolupracovat a společně bavit sebe i publikum,“ řekla Dáša Sephton, manažerka soutěže FameLab v České republice.

Další podrobnosti jsou k nalezení na stránkách British Council
http://www.britishcouncil.org/czechrepublic.htm