Brno se chystá na Přírodovědné digitárium

12. únor 2012

1965_b8.jpg Nedávno z gruntu opravená (nebo spíše dostavěná) Hvězdárna a planetárium na Kraví Hoře ještě nestačila zaostřit na všechny známé hvězdy a už svůj zrak upírá na blízkou budoucnost: odborníci se zde připravují na instalaci digitálního projekčního systému, který brněnskou instituci povýší mezi nejlepší hvězdárny a planetária v Evropě.

Slavná minulost, digitální budoucnost

Pokud jste ještě nebyli v brněnské Hvězdárně a planetáriu, tak se tam rozhodně vydejte. A pokud jste tam byli, ale už je to déle, tak se tam vydejte taky: dost možná to tam nepoznáte…Tohle místo věnované vědě totiž prošlo zásadní rekonstrukcí a zdá se, že kromě slavné minulost (o níž se můžete dočíst nejlépe tady: Půl tisíciletí brněnské astronomie, půl století brněnské hvězdárny) má tahle brněnská instituce také velice zajímavou budoucnost!

 I když pojmy jako digitárium a exploratorium mohou znít cize, městu Brnu, jeho obyvatelům a návštěvníkům zřejmě budou brzy velice blízké. Vždyť právě projektu Přírodovědného digitária „přiklepli“ úředníci z ministerstva školství bezmála padesát milionů korun. A o čem že ten projekt vlastně je?

Přírodověda na mnoho způsobů

Jeho hlavním cílem je vytvořit při současné Hvězdárně a planetáriu moderní návštěvnické centrum disponující jedinečným audiovizuálním nástrojem pro popularizaci a medializaci přírodních věd. V budoucnosti rozhodně ne vzdálené zde najdete digitální projekční systém, který vám umožní téměř „létat“ vesmírem, detailně se podívat na povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale nechat se fascinovat i jinými vědeckými vizualizacemi (například rozmanitostí planety Země). To celé bude možné díky projekční polokulovité ploše o průměru cca 17 metrů, která bude vestavěna do stávající kopule planetária.

Kromě toho bude ovšem návštěvnické centrum sloužit také k jiným speciálním pořadům, kulturním počinům, stejně jako k prezentaci akademických a univerzitních pracovišť.

Elektronický systém se začne instalovat od podzimu 2012 a v plném provozu bude nejpozději v lednu 2013. Touto instalací bude v horizontu desetiletí uzavřena přeměna Hvězdárny a planetária Brno.

Více se o celém projektu můžete dozvědět ze stránek Hvězdárny a planetária Brno: www.hvezdarna.cz.

 Hvezdarna a planetarium Brno

Profilové foto: Pozorování hvězdné oblohy v roce 1965. Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno

Foto: Současná podoba Hvězdárny a planetária Brno. Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno