Brněnské gymnázium v Řečkovicích má nejvíc hlaviček

11. listopad 2011

Ocenění pro mladé žáky a studenty za práce v technických a přírodovědných oborech předala společnost Česká hlava.

Hned dvě z pěti trofejí udělovaných nadaným studentům za jejich odbornou práci uskutečněnou na střední škole získali studenti gymnázia v Brně-Řečkovicích.

Soutěž pojmenovanou České hlavičky pořádala již popáté společnost Česká hlava, která se zaměřuje na podporu české vědecké a technické inteligence. Své odborné práce do ní přihlásilo šedesát studentů. Zvláštností této soutěže je, že kategorie nejsou děleny podle oborů, ale jsou interdisciplinární a studenti se do ní mohou (na rozdíl od soutěží středoškolské odborné činnosti nebo projektu AMAVET) hlásit přímo. Vybírá mezi nimi porotu tvořená předními českými vědci v čele s prorektorkou Vysoké školy ekonomické v Praze Stanislavou Hronovou.

Za gymnazisty z Řečkovic bodoval se svým vylepšením počítačového programu využitelného v proteinovém inženýrství student septimy Jan Štourač. Jeho spolužák ze sexty Petr Pokora zase zaujal svou prací "Výběr nejzdravějšího hybridu meruňky", kvůli níž uskutečnil chemickou analýzu 234 odrůd meruněk.

Moravskou převahu v soutěži navíc potvrdila bývalá studentka hodonínského gymnázia (dnes už Masarykovy univerzity v Brně) Hana Sedláčková, která zkoumala změny genu způsobujícího Rothmund-Thomsonův syndrom, což je chorobné poškození kůže. Hana Sedláčková zjišťovala proměnu genu, který tuto nemoc způsobuje.

Eliška Zlámalová z pražského gymnázia Nad Štolou vypracovala metodu pro zjišťování molekulové podstaty vzniku závislosti na drogách – zabývala se proměnami mozku dětí, jejichž matky v těhotenství užívaly pervitin.

Nejmladším laureátem je třináctiletý Martin Klotz, žák sedmé třídy základní školy v pardubických Polabinách, který vytvořil krystaly vápence bez přebytečné vody, čímž usnadnil práci všem mladým chemikům, kteří se o krystalizaci zajímají.

Více informací o soutěži