Michael Londesborough odhalí studentům tajemství energie

30. leden 2012

V Praze dne 30. ledna 2012 - Jeden z nejúspěšnějších popularizátorů vědy, Michael Londesborough, představí od února několika stovkám studentů z více než 20 základních a středních škol svoji vědeckou show „Odhalte s Mikem tajemství vědy!“ Projekt vznikl za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v rámci jednoho z Individuálních projektů národních „Podpora technických a přírodovědných oborů“ (PTPO) s cílem popularizovat technické a přírodovědné obory zájemcům o studium. Školy navíc mohou využít této jedinečné nabídky zcela zdarma.

Michael Londesborough je britský vědec, který působí v České republice od roku 2002 a mimo svoji výzkumnou činnost se zaměřuje na zpřístupňování vědy široké veřejnosti. Ve svojí vědecké show poutavým způsobem vysvětlí, že věda nemusí být ani zdaleka nudná, boří tradičně vnímané hranice mezi přírodovědnými předměty a na vědeckém příběhu ukazuje, že přírodu i život je nutné vnímat v souvislostech. „Studenti se mohou těšit na mnoho zajímavých informací a experimentů jako jsou vznik a koloběh oxidu uhličitého, budoucnost využití energie a mnoho dalších věcí. Věřím, že díky akustickým a vizuálním efektům pro ně bude vystoupení atraktivní a inspirující,“ říká k projektu Michael Londesborough a dodává: „Show je nabitá energií i vtipem a diváci jsou zataženi přímo do poučného vědeckého příběhu.“

K jeho slovům se přidává i koordinátorka a manažerka projektu PTPO Kateřina Chmelíková: „Školám se nyní nabízí jedinečná možnost představit studentům neotřelou vědeckou show a motivovat je ke studiu oborů jako jsou například chemie či fyzika.“

Díky projektu MŠMT Podpora technických a přírodovědných oborů, který akci financuje, mohou základní a střední školy této nabídky využít zcela zdarma. Stačí, aby zástupce školy projevil zájem prostřednictvím registrace nawww.generacey.cz a škola bude zařazena do Michaelovy roadshow.

„V současné době je zaregistrováno více než 20 základních a středních škol z celé České republiky, což znamená několik stovek studentů, kteří se netradiční formou přesvědčí, že věda nemusí být nudná,“ dodává koordinátorka a manažerka projektu Kateřina Chmelíková.

Michael se svým vědeckým týmem navštíví například Kladno, Teplice, Uherské Hradiště, Zlín, Rakovník, Louny, Vsetín, Přelouč, Kutnou Horu nebo Chrudim.

Vědecká show vznikla ve spolupráci s British Council Czech Republic. Od roku 2011 bylo jejím prostřednictvím představeno nespočet experimentů studentům i široké veřejnosti. 

Kdo je Michael Londesborough?

Michael Londesborough je spoluautorem a moderátorem populárně vědeckého týdeníku České televize „Port“, o novinkách a zajímavostech z nejrůznějších oblastí vědy, nových technologií a společenských oborů.  Michael pracuje v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR a vedle své výzkumné práce se zaměřuje na zpřístupňování vědy široké veřejnosti a vyučování mladých lidí. V této oblasti má nemalé úspěchy, o čemž svědčí i cena Akademie věd ČR z roku 2009 za popularizaci vědy – Medaile Vojtěcha Náprstka. 

Více informací o roadshow naleznete na www.generacey.cz

Miroslava Dvořáková

PR a tiskový servis aktivity Komunikace vědy

Email: miroslava.dvorakova@msmt_cz