Whitaker Martin

20. březen 2012
Whitaker Martin

Explainer

Exploratorium

San Francisko, USA

Vysvětlení bývá prosté

Je mu dvacet tři let, narodil se v americkém státě Michigan, má poněkud nezvyklé křestní jméno „Whitaker“ a poslední skoro tři roky se živí jako explainer. Pokud vám angličtina není úplně cizí, správně si tipnete, že základ Whitakerovy práce bude ve slově „explain“, tedy vysvětlovat. Ale White, kamaráde, co že to vlastně vysvětluješ?

„Science, tedy vědu“, komentuje Whitaker (pro přátele Whit) lakonicky. „Pracuji v sanfranciském Exploratoriu, v prvním moderním science centru, které vysvětluje vědu a techniku zábavnou, interaktivní formou. Explainer se tam říká nám zaměstnancům, těm, kteří zkrátka vysvětlujeme návštěvníkům jednotlivé fyzikální, chemické a jakékoliv jiné jevy“ rozvádí Whit pro nás stále ještě poněkud nezvyklou pracovní pozici. Nutno ovšem dodat, že to, čemu v Americe říkají „explainer“ nazývají třeba ve Francii „pilot“ (s létáním to ovšem příliš nesouvisí) a z Čech můžete znát například pojem „edutainer“, který razí plzeňské science center Techmania.

Triky s kravíma očima...

Když už víme, co zhruba je náplní Whitakerovy práce, podívejme se na denní chléb explainerů trochu blíže: „Mojí specializací je tzv. field trip explainer, což neznamená, že bych vodil návštěvníky někam do polí, ale že je v Exploratoriu uvítám, vysvětlím, jaké jsou tam expozice, co všechno mohou vidět a předvedu jim některé pokusy. Mojí specialitou jsou třeba karetní triky nebo pitva kravské bulvy“, usmívá se Whit s pýchou v hlase.

Pokud vás právě napadlo, že na karetních tricích asi nic moc vědeckého nebude a že pitvat dobytčí oči musí být něco vyloženě odporného, nesuďte moc rychle: fyzika, matematika či biologie se skrývá ve všem, co nás obklopuje, musíme se na to jen správně podívat, abychom ji viděli. V biologických laboratořích, kde Whit dělá jednoho z lektorů, se návštěvníci Exploratoria mohou doslova podívat na svět očima krávy: a nebude to žádná urážka. Karetní triky zase – ač se to možná nezdá – vyžadují kromě obratnosti také znalost matematiky, logiky a schopnosti rychlé kombinace.

 Whit_Graaff.JPG

Foto: Whitaker předvádí show se statickou elektřinou v plzeňské Techmanii. Zdroj: Techmania Science Center.

Pokud si chcete udělat konkrétní představu, podívejte se na video, kde Whit vysvětluje právě to, jak světlo cestuje okem krávy. „Samozřejmě, že moha zejména mladým lidem přijde ošklivé, že se někdo pitvá v něčem takovém, jako je oko mrtvého dobytka. Ale to je úděl biologa: pokud chceme poznat a vysvětlit zákony fyziky, musíme se pustit i do neestetických experimentů, abychom ukázali, že na vědě nic ošklivého není“, krčí rameny Whit.

Jak učit vědu tibetské mnichy?

A vzdělání? Abyste mohli dělat takového explainera nebo edutainera, ideální je mít vystudovaný nějaký přírodní nebo technický obor: fyziku, biologii, elektrotechniku apod. Whitaker studoval biologii (proto to kraví oko) a také to, čemu ve Státech říkají „screen arts“, tedy v podstatě filmovou či kamerovou techniku. Pro Exploratorium proto např. editoval desítky hodin materiálu o tom, jak se vědě učí tibetští mniši. Na Whitův film se můžete podívat zde.

Jak se k téhle práci člověk dostane? „Věda je fantastická věc, vždycky jsem k ní měl blízko. Věděl jsem, že s ní chci pracovat, že pro ní chci nadchnout mladé lidi a pomoct tomu, aby jí byli stejně fascinovaní, jako já“, vysvětluje Whit, milovník trombonů a pochodových kapel a se širokým americkým úsměvem dodává, že do San Franciska z rodného Michiganu sice odešel kvůli příbuzným, ale rozhodl se tam zůstat a pracovat právě proto, že zdejší science center Exploratorium je světový pojem: už od roku 1969, kdy jej založil Frank Oppenheimer, bratr nechvalně proslulého vynálezce atomové bomby.

 megavolt_three.jpg

Foto: Vědecká show Dr. MegaVolta® s Teslovým transformátorem. Exploratorium. Zdroj: http://press.exploratorium.edu

Z Ameriky až na kraj Čech

Whit je sice hodně mladý kluk, ale povahou je už ostřílený dobrodruh: tak třeba před rokem se dozvěděl, že Techmania, ve srovnání s Exploratoriem velice malé a mladé science center, hledá anglicky mluvící „explainery“ na půlroční stáž a okamžitě měl jasno: pojede do Čech! „Byrokracie byla příšerná, ale stálo to za to“, směje se Whitaker a shrnuje svou přes rok trvající cestu k českým popularizátorům vědy: „Techmania je úžasné místo a Česká republika také. Všechno je tu tak blízko! A já jsem rád, když mohu přispět k tomu, aby věda a technika někoho nadchla i tady“, dodává Whit.

A to je pravda: Whit od března do srpna 2012 nabízí v plzeňské Techmanii své služby každému, kdo má zájem se o vědě bavit anglicky: můžete si osvojit základní terminologii z fyziky, chemie či techniky, kterou budete potřebovat, pokud se vědě chcete profesionálně věnovat. Kraví bulvy sice v Techmanii (bohužel) nepitvají, ale i tak se od Whita můžete dozvědět hodně o světě kolem nás: „Hrozně zajímavé je třeba vysvětlovat, jak se chová zvuk nebo voda ve vakuu“, zamýšlí se Whit – a kdybychom ho nezastavili, rozpovídal by se o své oblíbené vědě do nekonečna.

Vy se ale zastavte: třeba na stránkách Exploratoria www.exploratorium.edu nebo plzeňské Techmanie www.techmania.cz a udělejte si bližší představu o tom, že mladí lidé mohou vědu nejen znát, ale také jí zábavně vysvětlit. Nic nebrání tomu, abyste byli jedním z nich!

 Whit_trubice.JPG

Foto: „Whit“ Martin a exponát Výbojová trubice v Techmanii. Zdroj: Techmania Science Center.