Jakub Rok

9. duben 2012
Versuch.jpg

Konstruktér motorů

České vysoké učení technické v Praze / Firma Ricardo

 

Je mu teprve pětadvacet. Už postavil vlastní auto, navrhnul originální motorku, která si zahrála i v televizní reklamě a o motorech toho ví víc, než mnozí jiní. O kom je řeč? O milovníku florbalu, horké čokolády, studentovi ČVUT a hlavně konstruktérovi motorů Jakubovi Rokovi.

Technika je srdeční záležitost…

„Co první udělám, když přijdu ráno do práce?“ zamyslí se Kuba, když ho požádáte, aby vám popsal svůj pracovní den: „Tak asi zapnu počítač. A hned potom varnou konvici a udělám si horkou čokoládu, aby mi to trochu myslelo, směje se“. Kubovi to ale myslí určitě i bez čokolády, jinak by po něm totiž „nesáhla“ společnost Ricardo, zabývající se technickým poradenstvím pro automobily: „Obrací se na nás nejrůznější značky, jako je třeba McLaren nebo BMW a chtějí, abychom řešili konkrétní technické problémy“, vysvětluje Kuba. Jaké? Tak třeba zvýšení výkonu motoru, snizeni spotřeby, ale i vývoj úplně nových vozidel. Kubova úloha přitom spočívá přímo v „srdci“ této problematiky: tedy v motorech.

Trojrozměrný motorismus?

„Když řeším nějaký problém, třeba hledam lepsi polohu konkrétní součástky v motoru, tak si vše nejdřív vymodeluji ve 3D na počítači. Pak se simuluje optimální řešení, a když se zdá, že by to mohlo fungovat, tak se ta část vyrobí, zavede do motoru a testujeme ji“, vysvětluje Kuba. „Samozřejmě to nedělám celé já, je důležité spolupracovat třeba i s  technology“, dodává.

Tímhle způsobem Kuba pracoval například na zcela novém motoru pro motorky BMW, což ho dostalo i od Německa: „Na téhle práci není zajímavá jen vlastní technika, ale i řada kontaktů s odborníky. To je důležité nejen kvůli získání informací, ale třeba já sám jsem zjistil, že i ti respektovaní inženýři ze světoznámých automobilek jsou taky jen lidi, jako já, a že je s nimi sranda - třeba na motokárách“, komentuje Kuba lakonicky.

 BMW šestiválec motor

Foto: Šestiválcový motor BMW, na kterém Kuba Rok pracuje. Zdroj: Jakub Rok.

Svět pohledem konstruktéra

Kde můžeme vidět to, co je Kubovým denním chlebem? „Kde? No přece na ulici“, směje se Kuba a vypočítává, které značky aut či motorek mu tak či onak prošly pod rukama. „Dalo mi to hrozně moc, tak například se teď na svět dívám trochu jinak, než dříve. Vidím třeba nějakou motorku a vím, co je na jejím motoru skvělého a kde to kolegové trochu odflákli“, usmívá se Kuba spiklenecky.

Pokud se ptáte, jak se mladý student dostane k takové práci, odpověď vás možná (ne)překvapí: na zcela „tuctovém“ veletrhu pracovních příležitostí, kam zavítal prostě proto, aby viděl „co se v jeho oboru děje“.

k_1300_r.jpg 

Foto: I motorka s označením k 1300 r společnosti BMW prošla rukama mladého konstruktéra motorů. Zdroj: Jakub Rok.

Sběratel zkušeností

Kuba je stále student: v pátém ročníku na Fakultě strojní ČVUT má ale už pracovních zkušeností více, než mnoho z jeho vrstevníků: „Mám to tak, že čtyři dny v týdnu pracuju, a tak na školu mi zbývá jen jeden den. Je to sice někdy trochu honička, ale stojí to za to“, vysvětluje Kuba. „Jsem nedočkavej. Práce s technikou mě hrozně baví, a když mám možnost ji dělat, proč bych čekal? Navíc je lepší se zapojit už v době studia, člověk tak alespoň získá tolik potřebnou praxi“, krčí Kuba bezelstně rameny.

Já jsem vždycky věděl, co chci dělat“ říká Kuba, kterému bylo nejpozději v prvním ročníku na střední jasné, že půjde studovat techniku. „Co taky jiného? Bavila mě auta a matika“, usmívá se. Jedním dechem také dodává, že ze své středoškolské třídy byl jeden z mála, kteří se takhle rozhodli: „Myslím, že hodně chytrých lidí na techniku vůbec nejde. Třeba se bojí, že je složitá, že by ji nezvládli vystudovat, co já vím.“

Co tedy škola Kubovi dala? „Díky tomu, co jsem se naučil na strojní fakultě ČVUT, umím třeba nakreslit technický výkres tak, aby se z něj hned poznalo, co potřebuji vyrobit“, přiznává Kuba s pokorou.  

 mclaren_mp412c.jpg

Foto: Chcete vědět, co má pod kapotou Mclaren mp412c? Zkuste to s technickými obory stejně jako Jakub Rok a dozvíte se to! Zdroj: Jakub Rok.

Knight Rider 21. století?

Kuba je skutečně konstruktér každým coulem. Musíte mu ale dát chvíli čas, abyste zjistili, jak moc je dobrý: nerad se totiž chlubí. A tak, kdyby nebylo jeho aktivní přítelkyně, možná bychom se ani nedozvěděli, že postavil vlastní auto!

„Je to vlastně takový roadster,“ vysvětluje Kuba hodně skromně. Skoro, jako by se mu o jeho konstruktérských úspěších ani nechtělo moc mluvit, teprve za čas se přizná, že jím postavený automobil, který s pomocí speciální technické stavebnice dal dohromady z vraku jednoho auta, normálně jezdí po českých silnicích a má jednu originální zvláštnost: tohle krásné zelené auto se zamyká tak, že se mu prostě sundá volant!

  Automobil Kuby Roka

Foto: Automobil zkonstruovaný Kubou Rokem.

Od teplé čokolády k florbalu

A co Kuba dělá, když se zrovna nemontuje v motorech, nestaví vlastní auto či motorku? Pokud zrovna neroztáčí svou krásnou přítelkyni na parketu v rytmu tanga – hodinám tanečních se prostě nevyhne nikdo! – hraje třeba florbal. O něm mimochodem s nadsázkou říká, že florbal je „teplý hokej“, zle to ale rozhodně nemyslí :-)

Pokud i vy myslíte, že by technika mohla být pro vás to pravé, jděte do toho! Technických oborů je celá řada a společné mají to, že nabízejí hodně pestrou činnost a zajímavou práci. Můžete pak třeba zlepšovat motory světoznámých automobilek jako Kuba – a to už přece stojí za to!

 Motorka Kuby Roka

Foto: Nádherná motorka, na níž se Kuba konstrukčně podílel, se prosadila např. v televizní reklamě, kde se na ní svezl i Vojta Kotek…