Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici

15. červen 2015

Univerzitní vědecká kavárna se podívá na Mezinárodní kosmickou stanici Na poslední předprázdninovou KAVÁRNU UNIVERSITAS zvou studenti Univerzity Pardubice všechny zájemce o vědecká témata. V úterý 16. června je Michal Václavík seznámí s historií i současností Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

„Tentokrát se v naší vědecké kavárně podíváme do kosmu. Bude nás zajímat, k čemu slouží Mezinárodní kosmická stanice  a kdo se podílí na jejím budování a provozu,“ říká k tématu červnové Kavárny Universitas Bc. Kateřina Šraitrová, studentka Univerzity Pardubice a moderátorka vědecké kavárny.

Výstavba, provoz a využívání Mezinárodní kosmické stanice je příkladnou ukázkou mezinárodní spolupráce v kosmickém výzkumu. Budování stanice začalo v roce 1998 a je závazkem pěti kosmických agentur – NASA, Roskosmosu, JAXA, ESA a CSA. Přípravy a přímého vyhodnocování experimentů prováděných na ISS se však účastní vědci z téměř sedmi desítek států po celém světě, České republiky nevyjímaje. ISS neslouží jenom pro potřeby základního a experimentálního výzkumu. Kosmické agentury se snaží převést co nejvíce poznatků z oblasti lidské fyziologie, biologie, materiálových a fyzikálních věd do běžného života ve prospěch lidské společnosti. ISS je využívána také jako platforma pro podporu, inspiraci a motivování mládeže k pěstování přírodních i technických věd.

 „Dozvíme se také, jak probíhá a jak náročná je příprava kosmického experimentu, kolik vlastně experimentů na ISS probíhá a které jsou ty vědecky nejhodnotnější. Náš host také posluchačům vysvětlí, v čem spočívá zapojení českých vědců a zamyslí se nad otázkou, zda je kosmická stanice vůbec potřeba nebo už je přítomnost člověka v kosmickém prostoru přežitek,“ doplnila k pozvánce na setkání Šraitrová.

Michal Václavík studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Nebeská mechanika a kosmické prostředí a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. V České kosmické kanceláři pracuje od roku 2008 a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech ESA. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).

Klub 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České) – úterý 16. června 2015 v 19 hodin. Vstup je volný.

Diskusní večery Kavárny Universitas se otevírajíá pravidelně měsíčně na stejném místě: v Klubu 29 v ulici Svaté Anežky České, vstup na ně je volný. Jsou pořádány v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013, zaměřeného na popularizaci vědy a výzkumu.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788