Univerzitní „Noc mladých výzkumníků“ na pardubickém zámku dá nahlédnout do mnoha oborů

24. duben 2015

Třetí ročník tajuplné a vědecké NOCI MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ připravuje Univerzita Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích a dalšími partnery. Nahlédnout do světa moderní vědy a techniky, zastavit se v nejrůznějších zážitkových dílnách a poznávat svět kolem nás můžete již v úterý 28. dubna. 

Noc mladých výzkumníků je pořádána v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013, zaměřeného na popularizaci vědy a výzkumu, a v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání.

Dvacet pět demonstračních stanovišť s nejrůznějšími ukázkami a pokusy, populárně-naučné přednášky, vědecko-technické divadlo, koncerty, speciální videomapping nebo ohňostroj. To a mnohé další čeká na návštěvníky během jediné noci na pardubickém zámku. Od 16 hodin až do půlnoci je tu připraven bohatý naučný program pro děti i dospělé, v němž si každý najde to své.

„Letošní Noc bude opravdu velkolepá a návštěvníci se mají na co těšit. Máme pro ně připravené nové zážitkové demonstrace a pokusy a vůbec spoustu překvapení. Na každém stanovišti se mohou vžít do rolí odborníků a vědců a objevovat s nimi kouzlo vědy,“ zve na Noc mladých výzkumníků její hlavní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

Alchymistická dílna, textilní vlákna pod mikroskopem barevné pipetování nebo periodická tabulka v krabičce – chemici opět nabídnou řadu efektních pokusů a experimentů, které je možné opakovat i doma. Restaurátoři vyrobí pergamen, na který bude možné psát, a humanitní vědy představí například práci archeologů při objevování vykopávek. Co všechno vytiskne 3D tiskárna, jak těžké je ovládat robota v bludišti nebo jak funguje světelná krychle a inverzní kyvadlo, vysvětlí elektrotechnici.

Zdravotnické desatero i návod na správné mytí rukou připomenou zdravotníci. Pomocí obleku stáří si zájemci na vlastním těle vyzkouší omezení těla a smyslů, které přináší stáří, jako jsou např. ohnutá záda, těžké nohy, ztracený cit v rukách, rozostřený zrak a další. Ekonomové dostanou návštěvníky do zajetí čísel s novými kvízy a rébusy a upozorní na to, podle jakých ochranných prvků poznat falešnou bankovku. A na velkém nádvoří se opět rozzáří mobilní metalografická laboratoř dopravní fakulty.

„Zážitkový populárně-naučný program univerzity jsme tentokrát obohatili také o další atrakce. Návštěvníci budou moci zhlédnout bublinovou show, vychutnat si netradiční molekulární drinky, užít si dvě představení s videomappingem nebo se zaposlouchat do kratších koncertů vážné hudby. Celý program pak těsně před koncem završí slavnostní ohňostroj odpalovaný ze zámeckých valů,“ doplňuje k bohatému programu akce Svobodová.

Do akce se letos zapojují i některé pardubické střední školy – zdravotnická, elektrotechnická i chemická. S nimi si návštěvníci osvěží, jak si zachovat zdravé zuby a jak pečovat o chrup, zjistí, kam kráčí současná elektronika, nebo půjdou po stopách chemie ve službách zákona. Připraveny jsou i dvě populárně-naučné přednášky, které přiblíží život nočních tvorů v přírodě a princip slunečních hodin.

Studenti Fakulty filozofické zpestří večer svým vědecko-technickým divadlem Fórum, Hvězdárna barona Artura Krause nabídne pozorování oblohy, hvězd a mlhovin a Východočeské muzeum v Pardubicích připravilo pro zájemce komentované prohlídky po stálé expozici skla a zámecké kapli. Speciální animační program s prohlídkami chystá také Východočeská galerie.

Dopravu na Noc mladých výzkumníků bude zajišťovat historický autobus, který pojede po trase trolejbusu číslo 11. Jezdit po Pardubicích bude po celou dobu konání akce od 16 do 23 hodin. V každou celou hodinu vyjede ze zastávky Polabiny, točna a vždy v půl ze zastávky Dubina, sever. Konkrétní jízdní řád je k dispozici na webových stránkách univerzity.

Akce je určená zájemcům všech věkových kategorií. Jsou vítáni všichni, kdo si rádi hrají a poznávají svět.

Noc mladých výzkumníků – úterý 28. dubna 16–24 hodin – Zámek v Pardubicích.

V loňském roce přišla zajímavosti ze světa moderní vědy vyzkoušet a zažít tisícovka zájemců. Letošní program noci vědců na zámku je ještě bohatší také proto, že Univerzita Pardubice si v letošním roce připomíná 65 let od vzniku vysoké školy.


kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788