Sleduj novinky kolem sebe

Sleduj s námi technické novinky a zajímavosti. Přečti si také zajímavé články ze světa přírodovědy a poznej, co ti tento zajímavý svět může nabídnout.

‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5   Následující   ››
31. květen 2012

Stará technika nepatří do šrotu

3Tr3_Rok_1947 Do plzeňské Techmanie přijíždí historický trolejbus. Co je na tom zajímavého? Především to, že tenhle historický stroj z roku 1947 je jediný svého druhou na světě a zachránit ho nebylo vůbec jednoduché. Prošel rekonstrukcí opravdu totální: odborníci na historickou techniku si s ním „hráli“ celých sedmnáct měsíců, než jej centimetr po centimetru dali do kupy. Nyní má inspirovat studenty a veřejnost a ukazovat technický pokrok, který konstruktéři trolejbusů urazili za posledních šedesát let. Podívejte se na trolejbus s opravdovým příběhem! 

 
23. květen 2012

Jak se na Moravě nafta dobývá…

Muzeum geologie Hodonin Originální Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně právě teď řeší, jak by mělo vypadat jeho okolí. Přírodovědci a technici, ozvěte se a řekněte jim, jak má vypadat správná populárně-vědecká instituce i mimo své výstavní sály! A při té příležitosti se tam samozřejmě zkuste i vypravit: sezona začala a brány k pramenům moravské ropy se vám letos otevírají zase jen do konce října…:-) 

 
18. květen 2012

V Plzni vám řeknou, kde to žije

zvire6_chameleon.jpg Už jste se někdy zamysleli třeba nad tím, kde žije takový nosál? Odkud pochází tapíři nebo která země je původním domovem pandy červené? Pokud máte rádi geografii a nejsou vám cizí ani „zvířátka“, pak by se vám mohl líbit cyklus populárních zoogeografických přednášek, které v květnu a červnu spouští Zoologická a botanická zahrada města Plzně spolu se science centrem Techmania. 

 
11. květen 2012

Naplánujte „kouzelnou zahradu“ v Plavsku

www.goldencommunitygarden.org.jpg Malá obec Plavsko na Jindřichohradecku se právě rozhoduje, co udělat se zanedbaným pozemkem. Co byste s ním udělali vy? Jak by se k malému kousku školního pozemku postavil správný přírodovědec? Mají zde plavští občané postavit jen lavičky, nebo je zde prostor i třeba pro botaniku, geologii, nebo entomologii? Promluvte do projektu ekologického sdružení Vespolek!

 
9. květen 2012

Nejlepší výstava o přírodě?

Diorama.jpg Olomouc otevřela novou interaktivní výstavu, která je údajně nejmodernější přírodovědnou expozicí v ČR. Smělé tvrzení? Možná ano, ale jistě ne neopodstatněné: příroda Olomouckého kraje je totiž velice pestrá a po staletí fascinuje geology, botaniky i zoology a mnoho dalších. Tak proč by stejnojmenná výstava měla být méně zajímavá? Olomoucko za poznávací výlet jistě stojí a tuhle zbrusu novou expozici by přitom byla škoda vynechat ;-)

 
7. květen 2012

Poznejte práci polárníků!

Svalbard_photos.jpg Zapálení přírodovědci z Centra polární ekologie při Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích udělali další krok k tomu, aby vám jejich práce, poznání a obecně i život polárníků byl ještě přístupnější: na jejich webu http://polar.prf.jcu.cz můžete nově najít databázi přednášek, které vám v minulosti unikly třeba prostě proto, že to máte do Českých Budějovic daleko.

 
26. duben 2012

Historie Země za dva dny

Geopark Železné Hory Jak nejrychleji poznat geologickou historii naší planety? S trochou nadsázky to můžete zkusit v Železných Horách: právě v tomto krásném koutu východních Čech byl totiž na konci dubna vyhlášen nový národní geopark, který svou geologickou výjimečností a velkým přírodním bohatstvím od trilobitů až po krystalové jeskyně zve do historie planety Země…

 
20. duben 2012

Středoškoláci soutěžili s elektromobily

Školáci soutěžili s elektromobily O tom, že příprava na maturitní zkoušky může být nejen zábavná, ale hlavně dost originální, zajímavá a taky hodně atraktivní, se přesvědčili středoškoláci, kteří si vyzkoušeli, jaké to je postavit svůj vlastní elektromobil. Nyní jsou známé výsledky: podívejte se na nejúspěšnější středoškolský elektromobil a uvažujte o tom, že se do soutěže letos zapojíte třeba právě vy! :-)

 
19. duben 2012

Opava sází na brouky

Opavsky mestsky park Pískoviště, brouzdaliště, možná i kaliště: to jsou všechno známé pojmy. Ale co je to broukoviště? Pokud jste tento pojem ještě neslyšeli, nebojte, brouka do hlavy vám jistě nenasadí na dlouho: broukoviště, která jak se zdá přicházejí v českých městech poslední dobou do módy, opravdu souvisejí s brouky! Také se jim někdy říká „loggery“ a jsou to vlastně uměle vytvořené životní prostory pro brouky a ostatní hmyz. Zpravidla se jedná o skupinu kmenů, špalků nebo třeba silných větví, které poskytují zázemí těm organismům, které pro svůj život potřebují odumírající nebo zetlelé dřevo.  

 
19. únor 2012

Příroda před objektivem

Vlk rudodnědý_Sartore Je možné vyfotit všechny ohrožené živočišné druhy na naší planetě? A mohou fotky přimět veřejnost, aby se o ochranu ohrožené fauny více zajímala? Slavný fotograf-přírodovědec Joel Sartore věří, že odpověď na obě otázky zní: ANO.

 
18. únor 2012

Přírodovědci našli miniaturní chameleony

tinychameleon_main Zapálení přírodovědci posadili chameleona na hlavičku sirky. Proč? Prostě proto, aby ukázali, že to jde – nově objevený madagaskarský chameleon (Brookesia micra ) je totiž jedním z nejmenších obratlovců, o kterém současná věda ví!

 
13. únor 2012

Začátky americké pilotované kosmonautiky

Začátky americké pilotované kosmonautiky Před padesáti roky, v úterý 20. února 1962, vzlétl do kosmu první americký astronaut John Glenn. 

 
12. únor 2012

Brno se chystá na Přírodovědné digitárium

1965_b8.jpg Nedávno z gruntu opravená (nebo spíše dostavěná) Hvězdárna a planetárium na Kraví Hoře ještě nestačila zaostřit na všechny známé hvězdy a už svůj zrak upírá na blízkou budoucnost: odborníci se zde připravují na instalaci digitálního projekčního systému, který brněnskou instituci povýší mezi nejlepší hvězdárny a planetária v Evropě.

 
11. únor 2012

Po stopách dačických vyder

Po stopách dačických vyder_foro_AOPK CR Tak schválně: když byste se v těchto mrazivých dnech vydali na Dačicko a dali si tu práci s prozkoumáváním lokality ve tvaru čtverce o hraně 10 km, kolik vyder byste našli? Přesně takovouto otázku si položili ochránci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 
11. únor 2012

Mendelův rukopis se vrátil domů

mendel_green.jpg Jeden ze zásadních spisů s přírodovědnou tématikou se natrvalo vrací do České republiky: Mendelův originální rukopis shrnující jeho letité a vpravdě zásadní pokusy s rostlinami se po dlouhých politických jednáních dostává do majetku Mendelova muzea genetiky.

 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5   Následující   ››