Sleduj novinky kolem sebe

Sleduj s námi technické novinky a zajímavosti. Přečti si také zajímavé články ze světa přírodovědy a poznej, co ti tento zajímavý svět může nabídnout.

1 2 3 4 5   Následující   ››
10. leden 2018

Ohlédnutí za dnem „Poznej správnou techniku s VŠB-TUO“

Pátý ročník akce „Poznej správnou techniku“ navštívilo přes 1 500 návštěvníků. 

 
22. září 2017

Ostravská Noc vědců 2017

6. října 2017  se bude v Ostravě konat 5. ročník Ostravské Noci vědců.

 
11. prosinec 2013

Univerzita Pardubice získala ocenění v soutěži SCIAP za pořad Živá laboratoř

Univerzita Pardubice získala ocenění v soutěži SCIAP za pořad Živá laboratoř Univerzita Pardubice se zařadila mezi nejlepší popularizátory vědy u nás. Díky rozhlasovému pořadu Živá laboratoř, který realizuje ve spolupráci s Českým rozhlasem, obsadila 2. místo v kategorii Audio/Video v soutěžní přehlídce popularizace vědy SCIAP 2013.

 
1. prosinec 2012

Pohrnou se mladí lidé do vědy?

Čtyři ministři školství, osm náměstků. Tolik osob se stihlo vystřídat na ministerstvu školství za čtyři roky, kdy běžel projekt Individuální projekt národní: Podpora technických a přírodovědných oborů.

 
22. listopad 2012

Krása v kapce alkoholu

Sake profil_1.jpg Nedávná aféra s „pančovaným“ alkoholem nás všechny přesvědčila, že alkohol nám může sebrat nejen iluze a zdraví, ale i zrak a život. Jenže vědci už dvacet let znají metodu, která dokáže kapku alkoholu pořádně oživit a přesvědčit nás, že alkohol spíše než za ochutnání stojí za podívání: koukněte se na mikrosnímky polarizovaného saké, whisky nebo piva a objevte nádheru alkoholu – z té bezpečné stránky ;-) 

 
16. listopad 2012

Malý svět velké techniky

Muzeum U6 Jak nastupoval Gagarin do Vostoku 1? Jak se cítili havíři tlačící důlní vozík po dřevěných kolejích? Jak vypadá srdce MIG 21 a kdo byl vlastně kapitán Nemo? Tak tohle všechno má od šestnáctého listopadu možnost zjistit každý, kdo zavítá do Dolní oblasti Vítkovic. Právě tady se totiž otevřel Malý svět techniky – velkorysý závdavek budoucího science centra, na nějž se město Ostrava připravuje již roky. 

 
5. říjen 2012

O hrbatém mamutovi z Tajmyru

Woolly_Mammoth_RBC.jpg Už jste to slyšeli? Jedenáctiletý chlapec našel na Tajmyrském poloostrově (Rusko) mamuta. Samozřejmě se tam ani jeden z nich neprocházel jen tak: chlapec, vlastním jménem Jevgenij, neboli „Žeňa“ venčil své psy poblíž meteorologické stanice, kde pracují jeho rodiče, zatímco mamut tam už pár tisíciletí čekal, až si ho někdo všimne… 

 
4. říjen 2012

Zvědavost v písku: co nového na Marsu?

NASA_JPL_Caltech.jpg Robotické vozítko Curiosity („Zvědavost“), superstroj americké NASA, čeká tenhle víkend další mezník na výpravě za poznáním: sběr geologického materiálu, resp. písku. Curiosity je aktuálně na své téměř stoosmdesátimetrové cestě do Glenelgu, lokality v kráteru zvaném Gale, kde se nachází rozhraní tří geologických terénů. Právě tady se pustí do díla: svou robotickou rukou odebere vzorky písků a posune tak naše znalosti zase o kousek dál… 

 
20. srpen 2012

Čeští chemici objevili explodující termity

Modrý termití krystal - batůžek Francouzská Guayana je exotickou a možná i tajemnou zemí: nyní má ovšem o jedno tajemství méně, a to díky mravenčí práci přírodovědců. Jak to? Tým českých, belgických a japonských vědců si vzal na mušku (přesněji řečeno pod lupu) rozmanitý svět zdejších termitů a objevil něco fascinujícího: výbušné batůžky, resp. unikátní mechanismus chemické obrany jihoamerických termitů. 

 
31. červenec 2012

Vyhlídněte si rašeliniště

Na Čihadle Blata, slatě, rašeliniště: to jsou jen různá jména pro bažinný ekosystém, ve kterém to skutečně žije. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči! Ochránci z Jizerských hor po roce opět zpřístupnili oblíbené rašeliniště Na Čihadle, které leží přímo v srdci „Jizerek“.

 
28. červenec 2012

Podívejte se na Šumavu - svrchu!

Stezka v korunách stromů Lipno_věž O tom, že příroda se dá poznávat z mnoha úhlů podhledu, nemůže být pochyb. Zkusili jste se na ni ale podívat pěkně svrchu? Originální stezka v korunách stromů, která se v červenci otevřela poblíž jihočeského Lipna, vás chce nejen povznést přímo mezi špičky lesních velikánů, ale hlavně vám ukázat přírodní krásy z ptačí perspektivy: poznejte jižní Čechy s nadhledem ;-) 

 
11. červenec 2012

Jeskyně jako malované

Pravěké malby v Jevišovicích Vydat se na Znojemsko a poznat umění pravěkých lidí? Cítit se jako v australských jeskyních, obdivovat se klasickým skalním malbám z Francie či Španělska a zároven je srovnat s výtvory pradávných obyvatel severní Afriky? No proč ne, tohle vše a ještě mnohem více je možné zažít v nenápadných Jevišovicích na Znojemsku… 

 
24. červen 2012

Létající kolo? Jasně, f-bike!

Létající kolo f-bike Jak to vypadá, když vzletný nápad získá křídla? A co se stane, když na jízdní kolo připojíte motory a vrtule? Přečtete si o tom, jak se českým technikům daří krok po krůčku oživovat sen legendárního, leč fiktivního vynálezce Jana Tleskače a podívejte se, jak vzniká unikátní létající kolo pro 21. století! 

 
13. červen 2012

Středoškolská Formule 1 má vítěze

Jan Charouz Formule 1 Česká republika zná letošního vítěze projektu Formule 1 na školách. Přečtěte si, kdo vyhrál a jak těžce či lehce se soutěžilo, jaké nástrahy na týmy středoškoláků čekaly a inspirujte se pro příští ročníky originální technické soutěže, která ale zdaleka není jen o technice ;-) 

 
4. červen 2012

Staňte se třeba datlem!

Stožec Jaké je to být datlem? Jak se žije ptactvu na Šumavě a jak se lesu žije s lidmi? To a ještě mnohem víc máte nově možnost zjistit na české i německé straně Šumavy, a to díky nadšeným přírodovědcům, ochráncům přírody, mezinárodní spolupráci a jednomu evropskému projektu, který právě toto léto představí výsledky své práce. 

 
1 2 3 4 5   Následující   ››