Zvedni hlavu… A uvidíš sýkorku i žlunu!

18. září 2012

Zvedni hlavu… A uvidíš sýkorku i žlunu! Znáš Stromovku? To je park v Praze 7, v jehož blízkosti je hvězdárna. Je to také místo, kde se parádně bruslí a lidé sem chodí i se svými čtyřnohými mazlíčky. A v  sobotu 1. září patřila Stromovka celý den ornitologům! Konala se tady totiž „ptačí“ vycházka s názvem Zvedni hlavu .

Všechno to vypuklo brzo ráno. V osm hodin jsme se sešli v parku, kde pro nás pan Martin Sládeček z České ornitologické společnosti připravil prima aktivity.

Úspěšné odchyty

A co nás bavilo nejvíce? To není těžké uhodnout. Vyhledávání a kroužkování ptáků! Bylo to velké dobrodružství. Předháněli jsme se totiž, kdo první uvidí dalšího ptáka. Pan Sládeček pak připravil speciální síť do prostoru mezi keři. K síti jsme dali zařízení, které přehrávalo hlasy ptáků – například sýkorek. A netrvalo dlouho a za chvilku jsme odchytli krásnou sýkorku.

Představte si, že jsme v sobotu odchytli přes 40 ptáků! A víte které? Nejvíce jsme měli sýkory modřinky, zblízka jsme si prohlédli sýkoru koňadru, mlynaříka dlouhoocasého i šoupálka krátkoprstého. A dokonce jsme viděli i lysky černé!

Ale to nebylo zdaleka všechno. Ve Stromovce jsme viděli i žlunu zelenou, slípku zelenonohou, poláka chocholačku, nebo velké hejno holuba hřivnáče.

Dostali jsme razítka

Všichni, kteří jsme se exkurze zúčastnili, jsme měli naše Deníky přírodovědce, a stránky se tak plnily nákresy jednotlivých ptáků. A protože se nám všem povedly, na konci dne jsme dostali razítka do deníku! :-)

Kromě samotného odchytu  jsme si přes den užili i hodně zábavy. Zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR si pro nás připravili různé hry. Skládali jsme tak kostru ptáka, povídali jsme si o evoluci ptáků, skládali jsme origami nebo puzzle.

Hurá na Vrbenské rybníky!

Byli jste v době exkurze ještě s rodiči na prázdninách? Chtěli byste se také zúčastnit ornitologické exkurze? Budete mít brzy příležitost!

Na podzim plánujeme ještě jednu vycházku, která se uskuteční ve velmi zajímavé lokalitě Vrbenské rybníky u Českých Budějovic. Sledujte tedy webové stránky Generace Y, ať ji nezmeškáte! :-)