Science café aneb na slovíčko s vědcem

29. říjen 2012

Science café aneb na slovíčko s vědcem 30. říjen 2012, 19:00 - 23:59 Studenti Univerzity Pardubice pořádají v úterý 30. října od 19:00 hodin další z řady oblíbených úterních neformálních večerů o zajímavostech ze světa moderní vědy – SCIENCE CAFÉ – aneb Na slovíčko s vědcem v Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České).

V říjnu Science Café nabídne téma „CHALKOGENIDY – MATERIÁLY PRO OCHRANU ZDRAVÍ, ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ, PRO BEZPEČNOST A KOMUNIKAČNÍ SPOLEČNOST“. Přednášet bude prof. Ing. Tomáš Wágner, CSc., anorganický chemik, specialista na chemii pevných látek a polovodiče, který působí na Katedře obecné a anorganické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

„Přednášející nás tento měsíc zavede do světa materiálů, konkrétně chalkogenidů. Dozvíme se, co je to za materiály a jak se připravují, jak jsou zkoumány a využívány a také kde všude je v okolním světě můžeme nalézt,“ zve na přednášku Kateřina Šraitrová, jedna ze studentských organizátorů Science Café v Pardubicích.

Návštěvníci tak dostanou odpovědi například na otázky, co jsou to amorfní a skelné chalkogenidy, jak se využívají v průmyslu, kterými vlastnostmi se mohou pyšnit a jak v oblasti optiky a elektroniky pomáhají zvyšovat bezpečnost, pečovat o zdraví, získávat energii nebo přispívat k rozvoji komunikační společnosti.

Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.

Klub 29 - Začátek v 19 hodin. Vstup je volný.

 

Podzimní série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, dvouletého projektu, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.

Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Projekt Science Café, který již úspěšně funguje v mnoha zemích světa, probíhá v České republice od roku 2008 pod záštitou občanského sdružení Otevíráme. Cílem sdružení je vytvářet prostor pro sdílení a šíření poznání a vědomostí v různých oblastech lidské činnosti. Science Café usiluje o sdílení zajímavých poznatků z vědy se širokou veřejností a o návrat vědy do naší kultury. V Pardubicích se večery Science Café začaly pořádat v lednu 2012 a pořádají je studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29. Konají se jednou za měsíc od 19 hodin v Klubu 29 (ul. Svaté Anežky České).

www.facebook.com/SCPardubice

www.sciencecafe.cz

 

 

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788