Příměstský vědecký tábor? Hurá do laborky i na kosti!

10. září 2012

Kostnatá ruka Víte, jak vypadá takový  bezva tábor ? To je tábor, který děti nejen baví, ale také si vyzkouší něco nového, dostanou se na místa, kam by jinak nemohly… a ještě se toho hodně naučí. A právě takový prima tábor se konal na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy!

Že jste na něm nebyli? Tak si teď alespoň pozorně přečtěte, jak jsme si to s malými vědci užili!

Příměstský vědecký tábor probíhal od 9. – 27. července 2012. Každý týden tak mělo 30 dětí šanci zažít dobrodružství, které hned tak na nějakém táboře nenajdou. Dohromady jsme se tak za ty tři týdny potkali s devadesáti nadšenými malými vědci, kteří to v budoucnu jistě někam dotáhnou.

Příroda a technické obory mezi dětmi frčí!

O tom, že mají děti o přírodu a technické obory stále zájem, svědčí i to, že se rádi vracejí tam, kde mohou bádat. A příklad? Na dětském vědeckém táboře jsme přivítali několik žáků ze základních škol a nižších ročníků gymnázií, kteří s námi byli již na 1. dětské konferenci!

Děti si užily na vědecké konferenci. A na tábor vyrazily i se sourozenci

Tábor si tak užila například Terezka Truhlářová, která i se svým bráchou Honzou byla v červnu v Dejvicích. Ale nejen to. Konference se sourozencům tak líbila, že na vědecký tábor přivedli i svou mladší sestřičku, sedmiletou Aničku.

Podobně na tom byla i Adélka Kuntová z jižních Čech. Na dětské vědecké konferenci jí tak líbilo, že hned další měsíc vyrazila do Prahy znovu. A vzala s sebou i mladší sestřičku, Báru. Holky to naštěstí na fakultu neměly daleko, protože bydlely u tety Katky. A tam to rozhodně nebyla žádná nuda! „Naše teta je fakt prima. Dokonce jsme si u ní lakovaly nehty!“ pochlubila se svým bezbarvým lakem Adélka Kuntová.

Zajímá vás, jak jsme si konkrétně užili jeden den? Tak to vám povím třeba hned o tom pondělním. Bylo 16. července. A i když bylo léto, teplo moc nebylo. Ale to nám vůbec nevadilo, protože na Přírodovědecké fakultě nám bylo fakt krásně!

A tipnete si, kde jsme všichni seděli? Představte si, že v opravdové posluchárně. Tam, kde sedí během roku ti chytří vysokoškoláci! Bylo vidět, že se to tam malým vědcům líbilo, protože jeden z nich prohlásil: „Tak sem budu za pár let také chodit!“ A proč by ne, na Přírodovědeckou fakultu přece chodí všechny chytré holky i kluci, které baví přírodopis. :-)

Zoo a pak hurá na kosti!

Hned na začátku jsme se rozehřáli tím, že jsme jako o život kreslili, jak si představujeme zoo. Co obrázek, to originál. Třeba devítiletá Bára Kuntová si nedovedla představit zoologickou zahradu bez medvědů, a tak tam jednoho velkého, roztomilého nakreslila. „Ale nejradši mám žirafy. Jednu mám tady, koukej,“ ukazovala své kamarádce. To Anička, nejmladší z tria rodiny Truhlářových, chtěla do své zoo hodně zvířátek. Její prázdnou čtvrtku tak po chvíli zaplnily žirafy i králíčci. A brzy jí do bazénu skočil i půvabný tuleň.

Potom jsme si všichni dali s chutí svačinku a hráli hry. To nás bavilo! :-) Díky tomu jsme se lépe poznali. Během jednoho dne měl každý tolik nových kamarádů!

No, a jelikož nám při tom seznamování pořádně vyhládlo, dali jsme si na oběd pořádně do nosu. S chutí jsme zhltli kuřecí řízky s bramborovou kaší a zeleninou. To byla fakt mňamka!

Pak už byl čas na kosti. Se studenty přírodovědy jsme šli do Hrdličkova muzea, kde jsme si mohli odlít, co jsme chtěli. A zatímco si skoro všichni chtěli udělat odlitek z formičky, desetiletá Anička Chvojková měla jasno. Aby měla z tábora originální dárek, odlila si vlastní ruku. :-)

Krásná larva komára

Ale to nejlepší přišlo na konec. S organizátory tábora jsme šli do laboratoří. Tam bylo spousta zkumavek, mikroskopů, pipet… Student přírodovědy Tomáš Macháček nám pak dal na podložní sklíčko larvu komára. A víte co? Pod lupou vypadala larva krásně, fakt! Ani se nám nechtělo věřit, že z takové pěkné larvy vyroste něco tak ošklivého a štípavého.

A tím náš pondělní program končil. To byste nevěřili, jak rychle nám to uteklo. Ale nebyli jsme smutní, protože jsme věděli, že jsou před námi ještě další 4 úžasné dny plné zábavy, poznání a prima kamarádů! :-)

Příměstské tábory
Příměstské tábory byly realizovány v rámci projektu Podpora technických a přírodovědných oborů. Určeny byly všem mladým dobrodruhům ve věku od 6 do 15 let. Během jednoho týdne se děti seznámily v rámci jednotlivých workshopů s mikroskopy, horninami či rostlinami z botanické zahrady.

Foto: Deník/Veronika Cézová