Pásmo kubánských lidových humorek a anekdot předvedou pardubičtí vysokoškoláci při dnu otevřených dveří na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice

27. leden 2014

Pásmo kubánských lidových humorek a anekdot předvedou pardubičtí vysokoškol 23. leden 2014, 09:00 - 17:00 V rámci dne otevřených dveří Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který proběhne ve čtvrtek 23. ledna od 9 a 11 hodin (dle příslušných oborů) v univerzitním kampusu a posluchárnách budovy B dopravní fakulty ve Studentské ulici, se uskuteční i studentské představení - komponované pásmo složené z krátkých scének na motivy kubánských lidových humorek s názvem „UKRADENÝ MELOUN“. 

Charakteristickým rysem kubánského lidového vyprávění s vtipným obsahem je specifický typ humoru, který vznikl splynutím několika hlavních proudů – afrického, evropského a nakonec i asijského (díky čínským přistěhovalcům v 19. století). „Kubánské lidové anekdoty jsou významnou, i když prozatím stále patrně ještě nejméně prozkoumanou součástí kubánské lidové kultury,“ říká dramaturg a režisér v jedné osobě doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc., pedagog Katedry sociálních věd Fakulty filozofické. „Jsou jiné, než ty naše, často jsou drsné, tak jako byl, a dodnes je, drsný život tohoto obdivuhodného lidu – veselého, přátelského - nesmírně vstřícného k cizincům.“

Jako u všech podobných folklórních útvarů je příznačná i jeho životnost v současnosti. Je totiž tradováno až do dnešní doby. Svědčí o tom nejen sbírky kubánského básníka a spisovatele Samuela Feijóoa (1914 - 1992), z nichž byl převážně výběr humorek pro studentské zpracování pořízen, ale i skutečnost, že řadu dalších textů získal doc. Kašpar vlastním terénním výzkumem ještě v letech 1980 a 1983. „Tento velmi živý narativní žánr kritizuje, stejně jako je tomu i u jiných kultur, lidské nešvary jako jsou lakota, hloupost, závist a další,“ dodává docent Kašpar, který již několik let vede studentská divadelní představení na Fakultě filozofické.

Divadelní představení nastudovali posluchači oboru sociální antropologie v rámci tradičních „Studentských literárních večerů“ a již je úspěšně odehráli v prosinci 2013 na pardubickém zámku.

Ve čtvrtek 23. ledna studenti hru předvedou ve zkrácené verzi všem návštěvníkům dnů otevřených dveří fakulty a zájemcům, kteří přemýšlejí o studiu na pardubické filozofické fakultě.

Divadelní představení se uskuteční v posluchárně B3 dopravní fakulty (Studentská ul. 95, Pardubice) od 9:30 hodin.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788