Paleontologem za víkend!

21. září 2012

Paleontologem za víkend! 7. září 2012 - 9. září 2012 (7. – 9. září)  jsme se v Berouně stali paleontology a  zažili dobrodružství  při hledání hlavonožců, plžů i ramenonožců.   Přemýšleli jste někdy o tom, že byste chtěli být paleontology? Že byste objevovali úžasné zkameněliny – například trilobity? Představte si, že nám se to povedlo! Za víkend  :-)

Ale pěkně popořadě! Určitě vás zajímá, kolik zvídavých hlaviček nás vlastně do Berouna – do Hotelu O.K.1 – dorazilo.

Sešlo se nás 17 a bylo nám mezi 10-15 roky. V pátek jsme se ubytovali v hotelu, kde jsme si dali véču. Od vedoucích jsme pak dostali pracovní listy, které byly vytvořené speciálně pro naši dobrodružnou výpravu. A tímto okamžikem se z nás stali praví paleontologové! :-)

Večer jsme pak hráli různé hry, abychom se navzájem lépe poznali. Což se povedlo. Ale hlavně – skvěle jsme se při této činnosti pobavili. A pak už byl čas jít na kutě, protože na nás další den čekali trilobiti!

Nezbytné pomůcky

Probudili jsme se do krásného rána. Možná až moc krásného. Slunce svítilo jako o život, a tak už jsme věděli hned na snídani, že se během dne pořádně zapotíme (a nejen u hledání trilobitů). Ještě než jsme ale vyrazili, museli jsme si jako správní vědci připravit nezbytné pomůcky.

A že jich bylo! Do terénu jsme si s sebou vzali například geologické kladivo, ochranné pomůcky, noviny na balení vzorků nebo pracovní listy. A pak už nezbývalo nic jiného, než vyrazit do lomu Kosov.

Hurá do muzea!

Cestou jsme to ještě vzali přes Muzeum Českého krasu. A to bylo vážně super! Viděli jsme tam břidlice, konulárie, mechovky, neptunické žíly i kosterní pozůstatky bizona, jeskynního lva nebo mamuta!

Z muzea už jsme ťapali přímo k lomu, který byl vzdálený tři kilometry. Na Kosově jsme navštívili několik etáží (v geologické praxi se tak označují jednotlivá „patra“ lomu).

A teď se podržte! Cesta od spodní etáže k té svrchní nám sice zabrala několik hodin, z geologického hlediska jsme však viděli časový úsek dlouhý zhruba 10 miliónů let! Díky tomu jsme na vlastní oči viděli, jak se měnily horniny a zkameněliny v tehdejším silurském moři.

Batohy plné zkamenělin

Sobotní výlet byl fakt bezva, a tak se nám nemůžete divit, že jsme cestou zpátky do hotelu byli obtěžkáni nalezenými zkamenělinami. Jakými? Třeba trilobity, hlavonožci, plži, ramenonožci a ještě dalšími. Když už byl batoh narván k prasknutí, musely být nápomocny i kapsy a ruce. :-)

Večer bylo třeba naši úspěšnou expedici za zkamenělinami pořádně oslavit!J Dali jsme si dětské šampáňo a ti z nás, kteří měli ještě po celodenní túře dost sil, si i zatancovali.

A rozhodně jsme se nenudili ani v neděli, i když jsme byli v hotelu. Měli jsme totiž celou společenskou místnost jen sami pro sebe, a tak jsme mohli začít s tou pravou laboratorní prací!

Mrňousové pod mikroskopem

Nejdříve jsme si poslechli přednášku o tom, jak vůbec vznikaly zkameněliny. Pak jsme pozorovali i některé zkameněliny pod mikroskopem. Proč? Protože byly tak malé, že bychom je jinak neměli šanci vůbec vidět.

K těmto malým „mrňousům“ patřily třeba schránky jednobuněčných dírkovců, larvy trilobitů, složené oči trilobitů, nebo pilovitý okraj zubu dravého mořského ještěra.

Naší další aktivitou byla preparace zkamenělin. Na to jsme museli mít opět speciální nástroje, které používají všichni správní paleontologové – například vibrační jehly. Ještě před obědem jsme si také stihli odlít něco na památku. Do silikonových formiček jsme nalili sádru, ze které byla po ztvrdnutí nádherná zkamenělina!

Po obědě na dinosaura!

Po dopoledních aktivitách nám pořádně vyhládlo, a tak jsme se s chutí nabaštili. Ale netrvalo nám to moc dlouho, protože jsme před odjezdem domů ještě chtěli stihnout odkrývání kostry dinosaura rodu Deinonychus! :-)

Všichni jsme se na konci naší paleontologické exkurze shodli, že to strašně rychle uteklo. A aby nám nebylo tolik líto, že už jedeme domů, na památku jsme dostali hromadu věcí. Doma tak máme vystavené certifikáty i různé dárečky.

Ale hlavně – máme spoustu zážitků, nových vědomostí a kamarádů! Zkrátka paleontologický víkend byl prostě nejlepšíííííí! :-)