Letní škola badatelsky orientovaného vyučování biologie

4. září 2010

DSC07716 30. srpen 2010 - 1. září 2010 Dozvědět se něco o životech a chování pokojových rostlin? Zjistit jak a kudy rostliny vedou vodu a jak fascinujícím procesem je výdej vody skrze listy, tedy transpirace? A co takhle objevovat tajemný svět uhlíku, biomasy, fotosyntézy nebo třeba termoregulace živočichů? To všechno se naučili účastníci Letní školy badatelsky orientovaného vyučování biologie, která proběhla ve dnech 30. srpna až 1. září 2010 při Katedře biologie Pedagogické fakulty JČU v Českých Budějovicích.

Kromě přednášek a seminářů byl důraz kladen také na to, aby si toho každý účastník mohl co nejvíce vyzkoušet v praxi: vyráběly se tak nejrůznější jednoduché pomůcky pro výuku geověd, např. klinometr neboli sklonoměr, rýžovací miska nebo souprava k určování nerostů. V průběhu přírodovědou nabitých dní bylo možné i odlévat modely zkamenělin, naučit se základy mikroskopování nebo dokumentace geologických objektů.

Letní škola badatelsky orientované výuky biologie zkrátka ukázala nejen fantastickou rozmanitost biologie, geologie a dalších přírodních věd, ale také vysvětlila, proč je nutné přistupovat k výuce těchto oborů na objevitelské bázi: jen tak je možné oslovit nejen rozum, ale i srdce budoucích přírodovědců!