Dopravní fakulta Jana Pernera jede s mobilní metalografickou laboratoří na Buchlovské kování 2014

14. červenec 2014

Dopravní fakulta Jana Pernera jede s mobilní metalografickou laboratoří na Buchlovské kování 2014 12. červenec 2014 - 13. červenec 2014 Mistři černého řemesla se sjedou o tomto víkendu na Hradě Buchlov. Mezi nimi nebudou chybět ani zástupci Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Návštěvníky pozvou do mobilní metalografické laboratoře a seznámí je s možnostmi moderní metalografie. 

Program Buchlovského kování 2014, 8. ročníku mezinárodního kovářského a nožířského sympozia, který se na Buchlově koná tuto sobotu 12. července a neděli 13. července, obohatí speciální mobilní metalografická laboratoř dopravní fakulty. Její zástupci návštěvníkům zprostředkují řadu zajímavostí o materiálech používaných v kovářství a nožířství a současně jim objasní souvislosti mezi makro- a mikrostrukturou těchto mechanických materiálů.

Jedná se o mezinárodní setkání kovářů a obecně lidí od černého řemesla, jehož součástí bude i tavba železné rudy v historické peci. Zástupci dopravní fakulty návštěvníkům ukáží mikrosvět, který je právě v těchto kovech. Vzhledem k tomu, že naše mobilní laboratoř bude plně vybavena, z vytaveného železa dokonce připravíme na místě metalografický výbrus, který si budou moci účastníci prohlédnout. Případně ukážeme srovnání mezi ocelí vyrobenou moderními postupy a ocelí tavenou v historických pecích,“ poodkrývá úkoly mobilní laboratoře jeden z jejích organizátorů doc Ing. Pavel Švanda, Ph.D.

Po oba dny budou veřejnosti k dispozici nejrůznější metalografické vzorky a mikroskopy s výstupem živého obrazu na monitor. Zájemci budou moci nahlédnout do mikrostruktury zajímavých materiálů. „S pomocí reálných metalografických vzorků jim předvedeme základní mikrostruktury konstrukčních materiálů, jako jsou ocel, mosaz, bronz, titanové nebo hliníkové slitiny a další,“ dodává doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., k programu na akci, s nímž dopravní fakulta dorazí do Buchlova.

Mobilní metalografická laboratoř Dopravní fakulty Jana Pernera bude přístupná v sobotu i v neděli od 10 hodin ráno na nádvoří hradu Buchlov. Zúčastnit se ho mohou nejen návštěvníci hradu, ale všichni, kteří mají zájem o novinky z tohoto oboru a chtějí si prázdninové dny zpestřit poznatky z metalografie.

Výjezd mobilní metalografické laboratoře je součástí aktivit popularizačního projektu Brána vědě/ní otevřená II. (CZ.1.07/2.3.00/45.0013), který je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

kontakt:
Ing. Zdenka Černá
referent propagace a publicity projektů
koordinátor
IPN Podpora technických a přírodovědných oborů
Regionální koordinátor pro Pardubický kraj
e-mail ptpo@upce_cz
telefon 466 036 788