1. Dětská vědecká konference aneb vědcem na dva dny!

29. srpen 2012

Třináctiletý Filip Schätz na 1. dětské vědecké konferenci soutěžil s příspěvk 21. červen 2012 - 22. červen 2012 Dokážete si představit, jak to vypadá na vědecké konferenci? A co teprve na dětské vědecké konferenci? Že ne? Tak to vám musím hned povědět! 

Ve dnech 21. – 22. června hostila Národní technická knihovna v Dejvicích 1. dětskou vědeckou konferenci. Sešlo se na ní skoro osmdesát malých vědců. Odkud? Z celé České republiky! 

Dětem bylo mezi 10 – 15 roky a soutěžily ve třech sekcích: 

1. Vědy o zemi (určitě správně tušíš, že to je například paleontologie, mineralogie, geografie atd.)

2. Živá příroda (nejen zvířátka – tedy zoologie, ale i botanika, ekologie a další) 

3. Hi-tech a chemie (zde byly příspěvky od techniky a počítačů až k chemickým pokusům)

Soutěžící si připravili buďto přednášku, nebo poster. A kdo soutěžil? To bylo různé. Někteří soutěžili sami za sebe, jiní v týmech, se svými spolužáky. 

A jak konkrétně vypadala samotná konference? Děti se sešly ve čtvrtek 21. června v posluchárně Dejvické knihovny. Tam na ně čekal prima program. Nejvíce se malým vědcům líbil určitě příspěvek Petra Jana Juračky . Kdo to je? To je výborný biolog a šikovný fotograf. Jeho fotky určitě znáš i ty – nafotil totiž kampaň pro pražskou zoo Seznamte se s… Díky němu jsme se seznámili třeba s lachtanem Melounem, slonicí Shanti či roztomilým hrochem Slávkem. 

Na konferenci měl Petr příspěvek Detektivem v říši zvířat. Ukazoval krásné fotky z mikroskopů a my se nestačili divit! 

Kromě odborného programu a soutěží s postery a přednáškami si všichni užili i krásné dva dny na exkurzích. Tipneš si kde? Třeba v pražské zoo nebo v Geofyzikálním ústavu Akademie věd České republiky. 

A v pátek bylo vyhodnocení těch nejlepších malých vědců. 

Sekce Živá příroda: Pavel Dostalík (14 let) s příspěvkem "Nebojte se včel"

Sekce Vědy o Zemi : Martin Bouša (12 let), Vojtěch Vrzal (13 let), Radek Burian (12 let) s posterem "Dinosauři"

Sekce Hi-Tech + Chemie : Radek Šabatka (14 let), Tomáš Pokorný (14 let), Zbyněk Piech (15 let) s příspěvkem "Chytrá přenosná zařízení a jejich budoucnost"


Terezka a veverka Týša

Terezka_vyhlaseni.jpgTerezka_poster.jpg
Ze slavnostního vyhlášení si desetiletá Terezka Truhlářová odnesla za poster o veverce obecné speciální ocenění za nejlepší poster. / Terezka Truhlářová se svou spolužačkou Annou Markovou ze Základní školy Hanspaulka z Prahy 6.

Na konferenci bylo hodně dětí, které jsou zaregistrovány jako přírodovědci Generace Y . Mezi nimi byla i desetiletá Terezka Truhlářová ze Základní školy Hanspaulka z Prahy 6. Terezka vytvořila s pomocí maminky krásný poster o veverce obecné. A proč si Terezka vybrala právě veverku? „V záchranné stanici na Slapech mám veverku Týšu. S rodiči za ní jednou za měsíc jezdíme a já se o ní starám,“ řekla Terezka. 

A co pro ni bylo při vytváření posteru nejtěžší? „Určitě dát dohromady o veverce všechny informace. Nesmělo jich být ani málo, ani moc. A pak také, abych to mým vrstevníkům dokázala hezky vysvětlit.“ To se Terezce Truhlářové jistě povedlo. Spolu se svou spolužačkou Annou Markovou dostaly od poroty speciální ocenění za nejlepší poster!

 

Filip a krevety (foto naleznete zcela nahoře)

Moc hezký poster měl i třináctiletý Filip Schätz . Ale představte si, protože nebyl registrován na našem webu, málem se o dětské vědecké konferenci ani nedozvěděl! Na poslední chvíli mu to řekli až jeho kamarádi. A ještě že tak! Protože jinak by se jeho vrstevníci nedozvěděli o krevetách. A to by byla velká škoda, protože je Filip chová doma, takže o nich ví opravdu hodně. 

Adelka_Kuntova_vyhlaseni.jpg

Některé děti jsou do vědy doslova zapálené. Mezi ně patří i Adélka Kuntová, která se zúčastnila jak červnové 1. dětské vědecké konference, tak i červencového dětského vědeckého tábora.

Zaujala tě 1. dětská vědecká konference? Také chceš zažít na vlastní kůži, jaké je to být vědcem? Seznámit se se spoustou nových kamarádů s podobnými zájmy? Terezka, Filip a dalších více než sedmdesát dětí si to pořádně užily. Chceš taky? Tak sleduj bedlivě tyto stránky, protože už na podzim můžeš být právě ty vědcem na 2. vědecké konferenci! Stačí se včas přihlásit a vytvořit projekt, se kterým se utkáš se svými vrstevníky.

A co ty víš – třeba právě ty se staneš tím nejlepším malým vědcem!:-)?

Podívej se na toto video, jaké je to být na dva dny vědcem :-)

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player