Dvě technické fakulty Univerzity Pardubice se představí na výstavě Elektrotechnika&IT

27. říjen 2016

V__stava_Elektrotechnika_IT_web.jpg 27. říjen 2016 - 27. říjen 2017 Pardubické centrum Ideon se ve dnech 20.–21. října promění v mekku milovníků IT. Koná se tu totiž druhý ročník výstavy ELEKTROTECHNIKA&IT, na níž participují i dvě technicky zaměřené fakulty Univerzity Pardubice –  Fakulta elektrotechniky a informatiky spolu s Dopravní fakultou Jana Pernera. 

 

Ve čtvrtek a pátek 20.–21. října jsou všichni zájemci vítáni nejen na stáncích Fakulty elektrotechniky a informatiky a Dopravní fakulty Jana Pernera v pardubickém výstavním a společenském centru Ideon. Mohou se přijít seznámit s odbornými činnostmi obou fakult univerzity i s posledními novinkami z oblasti inteligentních systémů a jejich propojení s obory automatizace, komunikačních systémů a informačních technologií. Mottem letošní výstavy, k níž se obě fakulty univerzity připojují, je „Podpora spolupráce firemního sektoru a technického vzdělávání“.

Účastníci výstavy se budou moci u stánku Fakulty elektrotechniky a informatiky seznámit se zajímavostmi z oboru i vyzkoušet si různé demonstrace. „Připravili jsme nejrůznější ukázky - například optoelektronického zabezpečení prostoru laserovými závorami, práce 3D tiskárny a 3D skeneru, zpracování obrazu, bezdrátového přenosu energie, videa z HS kamery, práce s termokamerou, efekty plasmové koule, ukázky vlastností antén, bezdrátové měření vzdálenosti nebo elektrickou hru (ne)šikovné ruce,“ zve k návštěvě stánku sám děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Ing. Zdeněk Němec, Ph.D., a pokračuje:„Asi nejvíce populární bude možnost vyzkoušet si vstup do virtuální reality, kde budeme prezentovat HTC VIVE spolu s výkonným notebookem MSI určeným pro náročné grafické operace. Na své si přijdou i milovníci automatizace. Budou zde k dispozici ukázky, jako jsou programovatelné logické automaty a řídící modely regulovaných soustav. Budou k vidění i ukázky výsledků diplomových a bakalářských prací našich studentů.“

Zajímavosti nabídne návštěvníkům i Dopravní fakulta Jana Pernera. „Pro zástupce firem i širokou veřejnost jsme připravili studentské experimentální kolejové vozidlo, které bude v rámci omezeného prostoru i pojízdné. Toto experimentální vozidlo je výsledkem dvou bakalářských prací studentů oboru Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě. Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky rozmanitého uplatnění elektrotechniky v dopravě, seznámit se s výukou a exkurzemi studentů nebo si zasoutěžit v počítačové hře Rozjeď si svou lokomotivu,“ doplnila k programu Dopravní fakulty Jana Pernera její proděkanka pro pedagogickou činnost Ing. Michaela Ledvinová, Ph.D.

Vedle Fakulty elektrotechniky a informatiky a Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, které jsou spolu se Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a VOŠ Pardubice garanty výstavy za oblast vzdělávání a vědu a výzkum, se na výstavě představí řada firem a společností.

„Téma výstavy ukazuje trendy v technologiích, které v blízké budoucnosti umožní informačně propojovat a řídit všechna dnes běžně využívaná zařízení. Dalším krokem bude vznik skutečně chytrých měst a aglomerací. Vědecko-výzkumná a vývojová činnost technických fakult se široce protíná se zaměřením vystavujících firem, které ve velké míře směřují na dopravní a strojírenské obory. Naše studijní programy jsou určeny pro ty, kteří se chtějí uplatnit jako odborníci v neustále se rozvíjejících oborech s velmi zajímavou pracovní náplní a také výborným ohodnocením,“ doplňují společně děkan Němec a proděkanka Ledvinová.

Výstava nabízí po oba dva dny také bohatý doprovodný program. Děti i jejich rodiče vyzkoušejí třeba robotické závody nebo interaktivní hru Lovec světla, uvidí robotickou ruku v akci či si zahrají archivní počítačové hry. Připraveny jsou soutěže o atraktivní ceny a samozřejmě přednášky vystavujících firem. Součástí výstavy je konference „Inteligentní mobilita ve městech a regionech“ a s ní spojený seminář Ministerstva dopravy ČR „Inteligentní mobilita ve městech a regionech“.

Výstava Elektrotechnika&IT se koná v centru Ideon Pardubice ve dnech 20. – 21. října 2016 vždy mezi 10. a 18. hodinou. Srdečně zvána je i široká veřejnost a další zájemci. Studenti Univerzity Pardubice mají na výstavu vstup zdarma.  

 

Bližší informace k účasti FEI na veletrhu ELEKTROTECHNIKA & IT:
Ing. Zdeněk Němec, Ph.D.
děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky UPa
e-mail zdenek.nemec@upce_cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
e-mail promotion@upce_cz